Zimowe łowienie z głową

/ 6 komentarzy

Okres zimowy to dla większości z nas czas odpoczynku od wypraw, kompletowania lub konserwacji sprzętu przed wyprawami w cieplejsze dni a dla innych jest to chwila, w której liczy się długość dnia, grubość lodu i apetyt tego co jeszcze nie śpi pod lodem. Widząc różnego rodzaju patenty jakie wykorzystujemy podczas wypraw zimowych, dopadła mnie spontanicznie myśl o tym nad czym tak naprawdę skupiamy się dokonując przygotowań. 

W większości przypadków jest to „gwóźdź” programu dotyczący sprzętu oraz tego czego nie powinno brakować w naszych zasobnikach. Oprócz „gadżetów” z komercyjnych sklepów oraz małego „co nieco”, duże grono zapomina albo uważa za zbędny balast wszelkiego rodzaju akcesoria asekuracyjne oraz ekwipunek zabezpieczający nasz organizm przed wyziębieniem lub innymi ekstremalnymi przypadkami. 

Nie chciałbym tu nikogo urazić ani pouczać bo nie taki mam zamiar ale pragnę przypomnieć o bardzo cennych elementach jakimi są zaczerpnięte niegdyś od starszego pokolenia porady i lekcje z naszej przeszłości, o których często zapominamy. Nasza cenna GŁOWA bo o niej mowa, będzie czymś o co musimy zadbać już dzień wcześniej aby była w najlepszej kondycji. Oczywiście zasobu jej wiedzy i doświadczenia nie można kupić w żadnym ze sklepów za żadne pieniądze ale możemy zadbać o uzupełnienie jej wartości, czyli tak na dobrą sprawę dopełnić pradawne powiedzenie „łeb jak sklep” – ale i na półkach poukładane.

Mając na uwadze fajną zabawę, integrację, bardzo potrzebną i zdrową aktywność oraz kultywowanie naszego szlachetnego hobby pamiętajmy choć odrobinę o naszych najbliższych. Chcąc oszczędzić najbliższym stresu, niepokoju oraz wyrywania włosów z głowy w przypadku zaistnienia nietypowej sytuacji wystarczy często pozostawienie podstawowych informacji o zamiarach i ewentualnej lokalizacji, w której będziemy egzystować podczas naszych fantazji. Pisałem już kiedyś na swoim blogu o tajemnicach wędkarskich i miejscówkach jakich nikt nigdy poza nami nie odkryje jeśli jej nie zdradzimy, ale czy jest to tak naprawdę najważniejsze? 

Proszę sobie wyobrazić sytuację kiedy to z najbardziej „wypasionym” sprzętem, GPS-em, i dość często czymś na rozgrzanie, wybieramy się wcześnie rano skradając się niejednokrotnie nawet na palcach w miejsce tylko nam znane i napotykamy sytuację ekstremalną w której potrzebujemy aby ktoś nam udzielił specjalistycznej pomocy. A teraz proszę sobie wyobrazić tę samą sytuację tylko z zaznaczeniem, że dzień wcześniej poinformowaliśmy kogoś z bliskich o zamiarach, namiarach, lokalizacji i przybliżonym czasie powrotu. O takich przypadkach dobrze wiemy, że możemy pisać książki i podejrzewam jednocześnie, że nawet jeśli każda z nich była by inna i bardziej barwna to i tak istnieje prawdopodobieństwo, że mało kto do niej zerknie i utożsami jej treść do swego postępowania.

Pozostawiając tych kilka zdań całemu gronu miłośników wędkarstwa liczę jako Wasz kolega na odrobinę roztropności, zrozumienia i ułatwienie służbom ratunkowym i nam samym realizacji zadań oraz upragnionego relaksu podczas łowienia obojętnie jakich, małych czy dużych okazów przynoszących wielką satysfakcję i jak niektórzy twierdzą – radochę z samego faktu łowienia.

Z pozdrowieniami – Piotr Głażewski


wędkarstwo podlodowe bezpieczeństwo

 


4.9
Oceń
(14 głosów)

 

Zimowe łowienie z głową - opinie i komentarze

marek-debickimarek-debicki
0
Rozwagi i zadbania o bezpieczeństwo nad wodą nigdy za wiele. Pozdrawiam i *****pozostawiam. (2015-01-23 21:24)
darek300darek300
0
Gdy wybieram się sam nad wodę staram się pamiętać powiedzieć komuś z domowników gdzie jadę na ryby chociaż orientacyjnie w której części zbiornika będę chodził po krzaczorach...bo jak sobie chodzę sam ze spinem w tych chaszczach i sobie pomyśle kto by mnie tu znalazł w razie W... chyba jasnowidz. (2015-01-25 12:08)
jokerjoker
0
Dzięki za potwierdzenie sensu treści - jak widać coś w tym jest takiego magicznego, że mimo świadomość zagrożenia dopatrujemy się coraz to większego poziomu adrenaliny promując często powtarzane słowa "nie ma ryzyka - nie ma zabawy". Fajna to sprawa mieć o czym opowiadać po naszych ekstremalnych wyprawach ale fajniejsza jeszcze będzie kiedy będziemy mieli pewność, że zdążymy ją opowiedzieć mogąc ponownie wspólnie z przyjaciółmi się nią cieszyć. (2015-01-25 12:23)
rysiek38rysiek38
0
***** to tak na wstępię , Parę zdań a jakże mądrych i przydatnych,sam dwa razy stałem się morsem :-) mimo woli i tylko dzięki przezorności i temu że nie wpadłem w panikę wylazłem z tego cało co nie znaczy że nie zmarzłem :-) (2015-01-25 21:05)
sledziwidzsledziwidz
0
Podzielam słuszność kolegi tym bardziej zimą na lodzie latem mamy mniej odzieży to i łatwiej wykaraskać się z opresji ale ostrożności nigdy dużo pozdrawiam! (2015-02-05 13:59)
LeoAmatorLeoAmator
0
Tak ostrożności nigdy za dużo ,ale jak czasami słyszę opowieści to włos się na głowie jeży. Bo co można myśleć jeżeli słyszę od starszego człowieka ,że lód o grubości 10cm jest bezpieczny tylko trzeba umieć na niego wejść bo "przy brzegu już woda stoi ale dalej bezpiecznie". (2015-02-16 22:23)

skomentuj ten artykuł