Wędzenie w zimnym dymie | przepis na, zdjęcia, opinie

» Porady » »

Wędzenie w zimnym dymieAutor: Paweł Szczęsny
Blog : pawels724.wedkuje.pl
dodany:
Ryby: Łosoś , Jesiotr , Dorsz
Firma:


Jak już podałem we wcześniejszym wpisie ryby możemy wędzić w gocym lub zimnym dymie. Dzisiaj zajmę sie pobieżnym opisem tej drugiej metody wędzenia.

Mięso ryb przed wędzeniem należy przygotować podobnie jak w opisanym przezemnie wędzeniu w gorącym dymie.

Wędzenie zimne prowadzi się je w temperaturze 15-23 stopnie , przy różnej gęstości dymu, wilgotności względnej od 84do 95% i przy szybkości przepływu powietrza od 5 do 15 m/min.
Czas wędzenia waha się od kilku godzin do kilkunastu dni. Konieczne jest codzienne wietrzenie wędzarni
Ze względna wymaganą niską temperaturę, wędzenie zimne powinno odbywać się w wędzarniach gwarantujących utrzymanie odpowiedniej temperatury (w porze letniej nawet przez oziębianie).
Wymagane granice temperatury osiąga się żarzenie drewna lub trocin regulowane ilością i wielkością ogniska oraz intensywnością jego żarzenia, w zależności od dopływu powietrza.
Odpowiednią gęstość dymu uzyskujemy przez:
a/ zwiększanie lub zamykanie dopływu powietrza,
b/zwiększanie intensywności spalania drewna lub zwiększanie ilości zrębów bądź trocin,
c/ odpowiednie użycie trocin – w postaci sprasowanej bądź luźnej; grubości warstwy w stosunku do powierzchni jej rozłożenia.
Szybkość ruchu powietrza regulujemy za pomocą zasuw regulujących dostęp powietrza do wędzarni.
Wilgotność zaś, przez zwilżanie drewna lub trocin i odpowiednią wymianę powietrza lub umieszczanie w wędzarni naczyń z wodą.
Podczas wędzenia dymem zimnym przetwory wysychają równomiernie na całym przekroju, tracąc przy tym wodę w ilości od 5 do 25% ciężaru produktu przed wędzeniem, zależnie od rodzaju asortymentu i czasu wędzenia.
Składniki dymu przenikają produkt całkowicie.
Barwa mięsa i skóry na powierzchni waha się od jasnobrązowej do ciemnobrązowej ( zależe od rodzaju użytego drewna jak i czasu wędzenia), a tłuszczu od słomkowej do złocistej. Gotowy produkt jest twardy i odporny na psucie się.
Jeśli nie dysponujemy możliwością przeprowadzenia procesu wędzenia zimnego, dopuszcza się zastosowanie w zastępstwie, wędzenia w temperaturze do 28 stopni C. w wędzarniach przystosowanych do wędzenia w gorącym dymie.

Aby dym miał odpowiednia temperaturę wędzenia zimnego to od paleniska do komory wędzarniczej musi przebyć drog minimum 3 metrów.

Tak uwędzona ryba jest produktem , który mozna przechowywać dłuższy czas.

 

 

Reklama

95-07446 WATHOSE GR46

95-07446 WATHOSE GR46 - cena opinie sklep.wedkuje.pl align

Solidne, elastyczne i lekkie. Doskonała jakość wykończenia i niewielka waga. W komplecie praktyczna saszetka. Materiał spodniobuty: 100% Nylon pokryty PVC Materiał saszetka: 100% Nylon pokry

cena: 159,00 PLNOpinie i komentarze użytkowników (2):

 

Piatka . Fajne informacje i uczace. [2011-11-09 19:10:]

 

Opis wędzenia ciekawy."5". Natomiast jeśli chodzi o konsumpcję już uwędzonych to mogę je jadać wędzone na zimno , na gorąco i często. Pozdrawiaam. [2011-11-11 13:03:]

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy z działu: Kulinarne - porady


Zobacz więcej wiadomości z działu: Kulinarne - porady

Ogłoszenie płatne


   

Gospodarstwo położone jest w północno-wschodniej części województwa podlaskiego na obrzeżach Wigierskiego Parku Narodowego.

Gospodarstwo położone 10 m od brzegu …

Gospodarstwo położone jest w północno-wschodniej części województwa podlaskiego na obrzeżach Wigierskiego Parku Narodowego. Gospodarstwo położone 10 m od brzegu malowniczego jeziora Grauże Nowe, w odległości 17 km od Suwałk. Są to obrzeża Wigierskiego Parku Narodowego – 3 km. Wokół cisza i …

zobacz całe ogłoszenie »

daj ogłoszenie

zamów reklamę

Google