Gumy Svage Gear Real Eel

/ 11 komentarzy / 7 zdjęć


Szczupaki to dzikie drapieżniki z nienasyconym apetytem. Atakują one i pożerają wszystko co jest zjadliwe, jednak niektóre „zdobycze” są bardziej atrakcyjne od innych, a węgorze są zdecydowanie jednym z ulubionych pokarmów szczupaków.

Tekst RASMUS OVESEN, tłumaczenie Daniel Kaniut.

SZCZUPAK wciąż ogląda się za potencjalną zdobyczą i jest gotowy zaatakować wszystko co się porusza i wydaje się zjadliwe. Czasami są gotowe zasmakować w padlinie i generalnie nie przejmują się czy ich pokarm jest rybą, ssakiem czy ptakiem. Najogólniej szczupaki skuszą się na wszystko co jest warte ich zachodu, jednak ich pożywienie musi dawać im jasny sygnał, że wysiłek zdobycia pokarmu zaowocuje odpowiednią rekompensatą kaloryczną. Drapieżniki te posiadają pewien zakres pożywienia na którym zazwyczaj żerują, co spowodowane jest tym, że dany pokarm charakteryzuje się lubianym przez szczupaki smakiem, lub sposób poruszania się albo wygląd ofiary pobudza ich instynkty do ataku.

WĘGORZE to dosyć złożona rodzina ryb i choć obecnie są one dosyć rzadko występujące, wciąż stanowią jedne z bardziej lubianych przez szczupaki przekąsek. Są one duże, masywne smaczne i łatwo strawne, zaś sposób ich poruszania jest powolny, kuszący i niezwykle hipnotyzujący dla szczupaków. Niemniej węgorze jako takie nie stanowią „standardowej” ofiary dla szczupaków. Jako ryba trzymająca się głównie przy dnie i charakteryzująca się nocnym trybem aktywności, węgorze nie są rybami jaki statystyczny szczupak spotyka na co dzień.
Większość wędkarzy skłania się ku tezie, że szczupaki nie za bardzo mogą polegać na swoim wzroku. Wynikiem czego nie są one nazbyt aktywnymi nocnymi łowcami, czyli nie żerują w czasie największej aktywności węgorzy. Od czasu do czasu zdarzy się sytuacja, kiedy na przyczajonego wśród dennej roślinności szczupaka, przygotowanego do nagłego ataku, napłynie węgorz - reakcja drapieżnika jest natychmiastowa. Szczupak, który choć raz w swym życiu zakosztuje w mięsie węgorza już do końca swych dni będzie na nieustającym głodzie by kolejny raz pożreć ten gatunek ryby!

DUŻE SZCZUPAKI są nastawione na zaspokajanie swego głodu dużymi ofiarami i nawet 50-60 cm węgorze nie mogą się czuć bezpieczne w pobliżu żerującego szczupaka. Stąd pewnie wynika zwyczaj węgorzy do prześlizgiwania się pod dużymi skałami, poszukiwania schronienia w trzcinach i ogolonego nie wystawiania się na widok. Wynika z tego, że nie zawsze węgorz stanowi potencjalny pokarm dla szczupaka, ale kiedy przychodzi świt lub zaczyna zapadać zmierzch, sytuacja ulega zmianie. Ofiara przekonana, że drapieżnik zmniejsza swoją aktywność, zaczyna czuć się pewniej i nieubłagalnie zwiększa szanse na ich spotkanie. Kiedy węgorz znajdzie się w miejscu, gdzie nie ma możliwości szybkiego ukrycia się, staje się dla szczupaka łatwym celem, niezależnie do tego jak śliską jest rybą. Brak mu szybkości i przyspieszenia w konfrontacji ze szczupakiem, zatem wystarczy jedno „kłapnięcie” paszczy szczupaka by węgorz został wciągnięty niemal jak spaghetti. W miejscach bogatych w kryjówki na dnie zbiornika węgorze potrafią występować w dużej populacji a to działa jak niezwykle silny magnes na szczupaki, a świadomy tego wędkarz potrafi wykorzystać tę sytuację by złowić wspaniałe okazy.

NIEWIELU WĘDKARZY łowiło w przeszłości na imitacje węgorzy, ale od czasu zaprezentowania przez markę Svage Gear serii Bulldog, a następnie Alien Eel, łowienie szczupaków na imitacje węgorzy stało się dostępne dla każdego. Jednak prawdziwa rewolucja nastąpiła w 2012 roku, kiedy Savage Gear zaprezentował model Real Eel, która od razu wygrała targi EFFTEX 2012 w swojej kategorii. Gumy Real Eel charakteryzują się nieosiągalnym dotychczas poziomem realizmu w imitowaniu żywego węgorza z niezwykle wysokim naciskiem na odwzorowanie detali. Dzięki modelowi Real Eel marki Savage Gear łowienie szczupaków, oraz innych drapieżników na imitacje węgorzy weszło na całkowicie inny poziom. Międzynarodowi specjaliści w sztuce łapania szczupaków, Henrik S. Lund i Christian Moeller, mogący się pochwalić ponad czterdziestoletnim doświadczeniem w łowieniu tego gatunku drapieżników włożyli ogrom pracy w proces testowania i ulepszania modelu Real Eel, stworzonego przez Madsa Grosella. Dwóch wspomnianych wcześniej panów odniosło niezwykłe sukcesy w pięcioletnim okresie rozwoju gumy Real Eel, w czasie którego udało im się złapać tuziny ponad 10kg szczupaków.

PRZYNĘTY REAL EEL powstały na bazie trójwymiarowego skanowania prawdziwego węgorza, dzięki czemu uzyskały ten sam „touch and feel”, jak to mówią dystyngowani brytyjscy dżentelmeni, co żywy węgorz. Real Eel został wyposażony w długi zachowujący się niezwykle realistycznie w wodzie ogon, zaś model Real Eel Slug jest imitacją żywego węgorza w skali jeden do jeden. Gumy te można zbroić z użyciem: haków offsetowych, główek jiggowych, haków i dozbrajać singerami. Rozmiary tych przynęt to: 20cm, 30cm i 40cm – występują w wersji uzbrojonej „Ready to Fish” i wersji do zbrojenia „Loose body” (w opakowaniu dołączona główka jiggowa i singer). Model Real Eel Slug występuje w rozmiarze 25cm/50g, jako przynęta w pełni uzbrojona. Podstawowa wersja gumy Real Eel przeznaczona jest do łowienia poprzez wolne, jednostajne zwijanie, a model Slug najlepiej pracuje przy jerkowaniu z nagłymi, szybkimi podbiciami szczytówki – dzięki czemu przynęta szeroko odjeżdża na boki. Oba modele gum Real Eel mogą pracować bezpośrednio pod lustrem wody (tworząc fale nęcące drapieżnika) lub przy bardzo wolnym zwijaniu w toni. Przy użyciu cięższej główki jiggowej można sprowadzić Real Eel’a na głębokość od 2 do 5 metrów.

SZCZUPAKI najczęściej nie są w stanie oprzeć się pokusie „schrupania” węgorza i poza sytuacją, kiedy nasz „szczupły” jest wypchany po brzegi po ostatnim żerowaniu, odpowiednio zaprezentowany Real Eel nad głową drapieżnika to natychmiastowy sygnał do ataku. Niemniej najskuteczniejszą strategią w efektywnej zabawie węgorzami ze szczupakami jest „obwąchanie” możliwie największego areału wody i bycie w ciągłym ruchu. Przekonasz się sam, że o wiele łatwiej jest najpierw znaleźć rybę i położyć jej Real Eel’a na talerzu, niż czekać aż sam szczupak zlokalizuje przynętę. Obrzuć wszystkie spady, zarośla, trzcinowiska i zawsze bądź gotowy na błyskawiczny atak – bo szczupaki naprawdę lubią węgorze.

 


4.6
Oceń
(32 głosów)

 

Gumy Svage Gear Real Eel - opinie i komentarze

DelTor0DelTor0
0
Teraz czekam na SG 3D Hard Eel :) (2014-05-31 11:57)
maciek2544maciek2544
0
Szczupaki kochają węgorze. Od tych wymienionych tu jak i innych kształtów, form. Nawet duże twistery są zabójcze na szczupaki. Jak np. Savage Gear zaprojektował Real Eel bardzo dobra imitacje, ale są też np. Bulldog, Alien itp. tej firmy jak i innych. Ale sprowadzając to wszystko do jednej cechy charakterystycznej chodzi o ogon, bynajmniej ja to tak postrzegam. Na przykład Real Eel wykorzystać moim zdaniem jest lepiej jeśli chcemy uzyskać wolniejszą akcje, z uwagi na to że ogon tam jest wykonany z cieńszej gumy. A np. jeśli chcemy uzyskać taką mocniejsza toporniejsza prace użył bym np. modelu Alien itp. ogony są tam wykonane z grubszej gumy. Oczywiście ja to tak spostrzegam.:) (2014-05-31 12:58)
barrakuda81barrakuda81
0
Wszystko O.K. tylko ciekaw jestem co stanie się z firmami produkującymi przynęty jak wkurzeni bezrybiem wedkarze przestaną łowić bo nie będzie już czego a perspektywa to niezbyt odległa jak doswiadczenie pokazuje...Pisze to absolutnie bez jakiejkolwiek złosliwosci ale warto rozwazyc taki scenariusz bo jest on niestety wysoce prawdpodobny...Przyneta oczywiscie zaprojektowana i wykonana swietnie ale czy w polskich wodach jeszcze pływa na tyle szczupaków żeby oplacalny był jej zakup.Przykre ale prawdziwe.Za artykuł oczywiście *****.pozdrawiam. (2014-06-01 19:48)
u?ytkownik32263u?ytkownik32263
0
Przynęta wygląda i pracuje rewelacyjnie jednak moje szczupaki delikatnie mówiąc mają ją gdzieś. W tym roku na kilku wyprawach łowiłem Real Eel i nawet nie doczekałem się skubnięcia. Lecz na inne przynęty szczupaki brały zatem nie do końca się zgodzę że to takie cudo. Już szybciej wędkarza się na nią złapie haha. Jednak samej firmy nie krytykuję bo od zeszłego roku dla mnie najlepszą przynętą na zębacze jest SG Cannibal, który bezapelacyjnie bije inne modele różnych firm. Za artykuł piąteczka:) Pozdrawiam! (2014-06-01 22:13)
slawekkiel17slawekkiel17
0
Co kraj to obyczaj, co woda to inne zwyczaje ryb. Dla mnie w tym roku ( w maju) rewelacyjne okazaly sie obrotowki "Kuziorowki". Co bedzie jesienia... zobaczymy. Moze bedzie to wlasnie Real Eel. *****5-ka pozdrawiam Slawek (2014-06-02 07:20)
SZUWARdragon2SZUWARdragon2
0
Same google do tlumaczenia nie wy starchy!!! (2014-06-02 18:19)
raistraist
0
REAL EEL - zdecydowanie najlepsza przynęta na szczupaki moim zdaniem ;) Doradzam sie nie zniechęcac jak początkowo nie macie efektów bo z własnego doświadczenia wiem że warto nią wytrwale spinningowac ;) (2014-06-03 18:54)
robertgoldaprobertgoldap
0
chętnie spróbuję, jak coś złapię to się pochwalę, napewno 8) (2014-06-20 00:02)
Artur z KetrzynaArtur z Ketrzyna
0
Mówi się że szczupak to taki drapieżnik co wszystko zje. W ich żołądkach znaleziono i żabkę i myszkę itd. Węgorz to rybka, to czemu nie. Ale o łowności przynęty głównie decyduje wędkarz ją się posługujący. Bo trzeba umieć zagrać, by szczupak chciał zatańczyć. gratulacje... (2014-06-24 16:05)
Iras1975Iras1975
0
Tytuł bardzo mi nie pasuje do zdjęć. Przewaga przynęt w kolorze pomarańcz/żółty z pręgami jak okoń.. jeszcze nie widziałem węgorzy tak ubarwionych. Niewątpliwie jest to skuteczna przynęta - co widać po zdjęciach - ale wątpię mocno w to, że szczupak kojarzy je akurat z węgorzami. Osobiście nie znalazłem jeszcze tego gatunku we wnętrznościach szczupaka. (2014-06-24 19:37)
raistraist
0
mam pytanie do przedstawiciela firmy SG. Mianowicie, czy SG przewiduje wypuszczenie real eel w kolorze biały?? Jestem wręcz przekonany, że real eel w kolorze białym to będzie niesamowity killer ;) Warto rozwazyc taka możliwosc. Jakby co - pierwszy pisze się na zakup białego węgorza ;) (2014-08-27 19:49)

skomentuj ten artykuł