Przynęty York Hollow Bait oraz Pro Jointed Minnow 5

/ 12 komentarzy / 8 zdjęć


[p]We wrześniowym rozdaniu dla VIP"ów udało mi się wylosować sztuczne przynęty firmy York oraz Storm.
Szansa na przetestowanie tych przynęt nadarzyła się już w następny dzień po ich otrzymaniu.
Nie śpieszyłem się w pisaniu recenzji, chciałem przynęty przetestować w możliwie jak najbardziej efektywny sposób aby opinia o nich była poparta doświadczeniami oraz wynikami.

1. O przynętach słów kilka :)

Do testowania otrzymałem modele:

a) przynęty York Hollow Shad 10cm kolor: 71179 x 5szt.
Przynęty były zgrabnie zapakowane w pudełku wykonanym z plastyku; z przodu wytłoczony kształt przynęt który zapewnił dobre ułożenie gum. Pudełko mieści 5 sztuk przynęt sztucznych.
Przynęty zostały wykonane z myślą o łowieniu szczupaków, sandaczy oraz naprawdę okazałych okoni. Pierwszy raz spotkałem się, aby przynęta miała korpus pusty w środku. Jest dzięki temu jest bardzo elastyczna i ma niezwykle wabiącą pracę.
Do korpusu można wstrzyknąć za pomocą strzykawki atraktor spinningowy, który będzie wydobywał się z przynęty dzięki otworowi z tyłu ogonka. Producent zapewnia, że przynęta jest tak miękka, że atakująca ryba trzyma
ją dłużej w pysku, jednak moje odczucia są inne. Cała przynęta jest wykonana z gumy średnio twardej, jedynie końcówka ogonka jest bardzo miękka. Guma posiada również sztuczne oczy między gumą, a gumową osłonką, które nadają jej jeszcze bardziej realistyczny wygląd. Praca przynęty na wodzie stojącej jest bardzo zadowalająca, ogonek bardzo ładnie zamiata, a cała guma kolebie się na boki, wygląda to bardzo realistycznie i prowokuje drapieżnika.
Występują w wielkościach 75mm oraz 100mm oraz dziesięciu łownych kolorach.
Minusem tej gumy jest to, ze już po kilkunastu/kilkudziesięciu rzutach(nawet bez brania) zaczyna pękać w miejscu z którego wychodzi hak.

Cena: 14-18zł/kpl( w zależności od sklepu i wielkości przynęty)
Czy poleciłbym ją innym wędkarzom? Tak. Zawsze jestem zdania: "Nie sprawdzisz to nie będziesz wiedział". Jeśli ma się możliwość to trzeba wypróbować każdą przynętę.


b) Storm Pro Jointed Minnow 5" x 8szt.
Opakowanie hermetyczne foliowe, zamykane u góry na klips zaciskowy, w opakowaniu znajduje się 8 przynęt w wielkości 13cm.
Powiem szczerze, że rozmiar tych przynęt bardzo mnie zadziwił, szczególnie, że testowałem przynęty na łowisku na którym rzadko łowi się okazałe szczupaki.
Jednak nawet na taką dużą przynętę nie zawsze łowi się wielkie ryby :) Przynęta jest wykonana z miększej gumy niż York Hollow Shad, jednak w moim odczuciu jej praca jest gorsza, ponieważ podczas prowadzenie korpus ledwo się rusza;
przy opadzie leci pionowo w dól, jednak nadrabia to pracą ogonka. Dodatkowo ma wyrzeźbiony karoryferek którego zadaniem jest wywoływanie większej ilości wibracji. Myślę, że minusem jest
kolorystyka. Jeśli ktoś kupuje całe opakowanie, to przynęty teoretycznie tego samego koloru są ubarwione zupełnie inaczej. Na przykładzie testowanych przynęt, kolor: czerwono-pomarańczowy + brokat.
W opakowaniu większość gum była równomiernie ubarwiona, po połowie czerwonego(na grzbiecie) i pomarańczowego(na brzuszku). Jednak trafiły się też takie który były praktycznie całe czerwone, z niewielką
domieszką tylko koloru pomarańczowego. Myślę, że przynęta będzie skuteczna na łowiskach w których występują okazałe szczupaki i sandacze. Według mnie dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie
dozbrojki, ponieważ sam pojedynczy hak może nie wystarczyć żeby zaciąć chimerycznie biorącego szczupaka.

Przynęta występuje w rozmiarach: 4"(10cm) i 5"(13cm).

Cena: ok. 2,5-4zł/szt.(w zależności od sklepu)

Czy poleciłbym ją innym wędkarzom? Tak, szczególnie jeśli ktoś nastawią się na większe szczupaki.


2. Wyniki

Łowiąc na przynęty 10cm oraz 13cm spodziewałem się głownie szczupaków oraz sandaczy.
Praca obu przynęt jest podobna, jednak szalę atrakcyjności przechyliłbym na York"a.
Do łowienia użyłem wędki firmy Dragon Millenium HD Pike o długości 2,70 metra i ciężarze wyrzutowym 10-35g. Do tego kołowrotek ze stałą szpulą z nawiniętą plecionką w rozmiarze 0,16. Oczywiście jeśli
zamierzamy łowić szczupaki niezbędnym elementem jest przypon stalowy/wolframowy/flucarbonowy. Ja zdecydowałem się na przypon fluocarbonowy ponieważ łowisko na którym łowiłem ma bardzo przejrzystą
wodę. Ogólnie brania drapieżnika w połowie września były u mnie chimeryczne. Zdecydowanie lepsze efekty zacząłem osiągać gdy już klimat się ochłodził i ryby drapieżne zaczęły szukać pożywienia aby zgromadzić
energie na zimę :) Łowiłem w dni pochmurne, gdy temperatura wynosiła zaledwie 12-15*C w dzień i w dni słoneczne gdy temperatura dochodziła do prawie 30*C. Zdecydowanie lepsze wyniki były z dni pochmurne, zimne.
Najlepsze efekty osiągnąłem łowiąc wcześnie rano, często przed wschodem słońca, oraz późnym popołudniem od godziny 17 aż do godziny 20-21 gdy już nastały ciemności. Łowiąc w południe nie miałem praktycznie
żadnego kontaktu z drapieżnikiem, więc odpuściłem ten typ wędkowania po 3ch wyprawach bez brania.

Przynętę York Hollow Shad uzbroiłem pojedynczym hakiem w rozmiarze 6/0 na główce 10g. Jeśli łowisko jest głębsze można zostawać cięższą główkę(im lżejsza główka tym przynęta wolniej opada i ma mniejszą częstotliwość drgań)
Z kolei na płytkich zbiornikach lepiej zastosować lżejszą główkę, dzięki temu nie będziemy zbierać glonów. Jak już wcześniej pisałem, przynęta wolno tonie, dzięki temu możemy ją poprowadzić nad podwodnymi(używając odpowiednio
lekkiej główki) łąkami, drzewami oraz innymi kryjówkami szczupaków. Udało mi się złowić na nią kilka szczupaków, oraz jednego okonia.

Przynęta Strom Pro Jointed Minnow została uzbrojona w główkę o ciężarze 6-15g. Przynęta lepszą pracę osiąga na lżejszej główce. Brzuszek z karoryferkiem bardzo dobrze się sprawdził. Sporo było brań, jednak
największy szczupak wyciągnięty na tę przynętę miał zaledwie 64cm. Aktywność szczupaków można było zaobserwować na przynęcie, liczne ślady zębów potwierdzają atrakcyjność przynęty.

Łowiąc tymi przynętami używałem też innych przynęt innych firm. Efekty były mniej więcej równomierne, jeśli ryby żerują to meldują się na wędce co jakiś czas.
[/p]

 


4.9
Oceń
(35 głosów)

 

Ocena sprzętu (ocen: 0)




Przynęty York Hollow Bait oraz Pro Jointed Minnow 5 - opinie i komentarze

Lin1992Lin1992
0
Bardzo ciekawy test. Pozdrawiam. (2013-02-25 13:18)
ekciakekciak
0
ciekawe przynęty 5***** (2013-02-25 14:56)
MsKamiruMsKamiru
0
Ładnie opisane 5* (2013-02-25 15:02)
kamil11269kamil11269
0
Muszę przyznać, ciekawe przynęty. ***** (2013-02-25 16:04)
RavRav
0
Wyczerpująco i na temat. Co do przynęt, ciekawe rozwiązania, natomiast zniechęca mnie fakt, że w gumach York Hollow Shad tak szybko dochodzi do rozległego pękania (zdjęcie) już po kilkunastu rzutach... Raczej nie kupię tych przynęt. Chętnie natomiast przetestuję Storm Pro Jointed Minnow. Pozdrawiam. (2013-02-25 21:43)
waldi05waldi05
0
Dobry i uczciwy opis zalet i wad bez "cukrowania". Za wpis *****. (2013-02-26 08:04)
marecki27-1979marecki27-1979
0
Super opisane,masz 5***** (2013-02-28 17:45)
zebowiuszzebowiusz
0
Szczery opis. Gratuluję. (2013-02-28 18:45)
MateuszR86MateuszR86
0
A ja mam pytanie o atraktory które stosowałeś. Jak Ci się sprawdzały ? Chciałbym z nich kozystać w tym roku ale nikt ze znajomych ich nie testował. Jak możesz napisz tez coś o nich. (2013-03-08 12:25)
pawel75pawel75
0
Świetnie wyglądają te gumki. Za artykuł oczywiście 5, bardzo fajnie opisane. Pozdrawiam ! (2013-03-24 09:54)
DraqDraq
0
Mateusz, szczerze to ja Ci powiem, że nie wierzę w atraktory ;) Więcej zależy od żerowania ryb i od szczęścia niż od atraktora. (2013-03-24 21:39)
kuklakukla
0
mialem kiedys stormy ale glowki byly zalane przyneta bez mozliwosci wymiany gramatury ale byly mocne z konkretnymi hakami (2013-12-10 19:01)

skomentuj ten artykuł