Początki z spławikiem

/ 2 komentarzy / 4 zdjęć


Metoda spławikowa jest najlepsza do połowu białej ryby na początek należy zaopatrzyć się w tyczke bądż
wędkę z kołowrotkiem ja podam kilka porad dotyczących wędki z kołowrotkiem .
należy zaopatrzyć się w wędkę długości ok. 3,6m o cieżarze wyrzutu około około średnio 30-80 gram będzie ona bardziej uniwersalna na łowiskach w których będziemy łowić jeziora,rzeki,stawy,wyrobiska na kołowrotek należy nawinąć żyłkę o średnicy od 0,12 do 0,22 w zależności od warunków w jakich będziemy łowić i na jaka rybę się nastawimy.
Spławik to najważniejszy element zestawu tuz za haczykiem który tez odgrywa bardzo ważna role w całym zestawie jest wiele rodzajów spławików począwszy od tych mocowanych do żyłki za pomocą koszulek igelitowych do tych przelotowych które swobodnie poruszają się na żyłce przy których do ustawiania gruntu stosuje się gumowe sto perki . te pierwsze bardzo dobrze sprawdzają się w łowiskach płytkich do głębokości 2m
Przelotowe tez można stosować w takich warunkach lecz tez dobrze sprawdzają się w łowiskach głębokich wyporność ich należy dobierać do warunków panujących na łowisku jak i samego łowiska w zależności od jego głębokości i ryb które będziemy łowić .
Haczyk dobieram do wielkości przynęty czy tez łowionej ryby przypon o dwa oczka mniejszy np. przy Żyłce głównej 0,16 dajemy 0,14 jeżeli jest tego samego producenta wiadomo ze parametry wytrzymałościowe są czasami rozbieżne i wtedy zwracamy uwagę na wytrzymałość i stosujemy 0,12 .Łowiąc wędka z kołowrotkiem mamy spora przewagę jeżeli nawet weżnie nam coś konkretnego to mamy kołowrotek z hamulcem który na pewno daje nam przewagę nad zwykłym batem w którym jest zastosowany top wiadomo hamulec trzeba odpowiednio ustawić i operować nim w czasie holu większej ryby dobrze tez jest się zaopatrzyć w podbierak można już kupić całkiem przyzwoity za około 25 zł ćwiczmy podbieranie ryby nawet na tych nie dużych a dokładniej jej wprowadzanie do podbieraka za pomocą wędziska a nie chaotycznie ganiając ja podbierakiem . Podałem tylko przekład średnicy żyłki dla początkujących proponuje główna 0.18 i zakup dwóch szpulek żyłki przeponowej o średnicach 0,16 i 0,12 na płotki najlepiej przed wyprawa w domu przygotować sobie zestaw przyponów o dwóch średnicach i różnych długościach .

Wybierając łowisko na początkowe treningi wybierajmy miejsca nie zakrzaczone z łatwym dostępem do wody a jeszcze lepiej zrobić sobie trening rzutów na sucho np. na podwórku lub ćwiczyć już nad sama
woda tak żeby rzuty były bardziej precyzyjne a zestaw trafiał w wybrany punkt po przybyciu na łowisko należy je wy gruntować przy pomocy gruntomierza który zakładamy na haczyk i ustawić tak grunt żeby szczytówka spławika wystawała nad wodę i nie była zatopiona .takie ustawienie będzie na początek naj bardziej optymalne gdyż zanęta spoczywa na dnie a jej zapach gromadzi ryby tuz przy nim wiec nasza przynęta będzie dla nich smakowitym kąskiem będącym tuz przy dnie możecie tez zmniejszać grunt bądż go powiększać jeżeli nie będzie brań czasem wystarczy zwiększyć grunt (prze gruntować) tak zęby część przyponu wraz ze śrucina sygnalizacyjna znalazła się na dnie aby ryby zaczęły brać z początku troszkę musimy się pobawić po kilku nawet kilkunastu wyprawach samo zacznie nam to przychodzić i nasze efekty będą coraz lepsze . Niech nas nie zniechęci to ze nawet czasami nic nie złapiemy i nie załamujmy się gdy utracimy jakąś dużą zdobycz najlepszym wędkarzom to się zdarza najważniejsza jest cierpliwość i wytrwałość w dążeniu do celu jakim jest zostanie dobrym wędkarzem . Ważne żeby zostawić po sobie czystość i nawet pozbierać śmieci którzy inni pozostawili nie zostańcie bezmózgimi wędkarzami którzy niszczą środowisko ! I tak już jest wystarczająco zniszczone ratujmy je dopóki jest to jeszcze możliwe !!!

Następnym krokiem który uczynimy to będzie zanęcenie łowiska nam wystarczy zwykła uniwersalna zanęta w zależności od wielkości ryb które będziemy łowić możemy ja wzbogacić pinką ,kukurydza , pociętymi robakami . Zanętę należy podać w miarę punktowo po kilku treningach będzie nam to szło na pewno coraz lepiej pamiętajmy jeszcze o tym żeby zanętę dobrze nawilżyć aby dobrze pracowała w łowisku i wabiła ryby najlepiej kulkę zanęty na początku łowienia rzucić blisko brzegu i obserwować jej prace ( wypukiwanie przez wodę jej składników w płytkich łowiskach jest dobrze jak kula po uderzeniu o wodę delikatnie się rozpadnie na kilka części .

Jako przynęty możemy używać czerwonych robaczków ( haczyk nr. 6-10) w zależności od ich wielkości białych robaków (haczyk nr. 10-18) pinka(haczyk nr.12-20) kukurydza (haczyk nr. 10-14) pęczak (haczyk nr. 12-20) można tez kombinować z przynętami tworząc tzw. kanapki zakładając na haczyk czerwonego robaka+ ziarno kukurydzy+2 białego robaka podałem tylko jeden przykład jest wiele kombinacji do których sami dojdziecie i sprawdzicie ich skuteczność jest tak samo wiele przynęt począwszy od parowanych ziaren po ciasta które można samemu tworzyć i wypróbować na łowisku ich skuteczność

na koniec chciałem wam pokazać kilka przykładowych zestawów i węzłów wędkarskich które na pewno wam się przydadzą i nie sprawia problemu przy wykonaniu. Patrz zdjęcia

I kilka słów o prawie i przepisach aby wędkować w niektórych wodach niezbędne jest posiadanie karty wędkarskiej i czasami dodatkowych zezwoleń są tez łowiska komercyjne na których płacimy za wędkowanie lub sąsiada staw jeżeli takiego posiadamy tylko grzecznie poprośmy go o pozwolenie na wędkowanie i zapytać się koniecznie o to czy możemy zanęcić !!!!!





"Tekst przygotowany na konkurs wedkuje.pl"

 


4.2
Oceń
(26 głosów)

 

Początki z spławikiem - opinie i komentarze

u?ytkownik5105u?ytkownik5105
0
...bardzo dobry artykuł ...masz....pięć ....pozdr..... (2009-02-20 20:23)
michal0210michal0210
0
Dzięki! Na pewno mi się przyda! Daję Tobie 5!  Pozdrawiam                                                                                                                      
(2010-02-13 23:13)

skomentuj ten artykuł