Marcowa zasiadka na karpie nad trzcinowym jeziorem

/ 28 komentarzy / 34 zdjęć


Marcowa zasiadka nad trzcinowym jeziorem

Tuż po zasiadce kolegów z teamu i całkiem niezłego ich wyniku jak na tę porę roku i jeszcze zimną wodę postanowiłem sam wreszcie gdzieś wyruszyć. Szybki telefon do Darka i umawiamy się na 3-dniową zasiadkę. Mimo tego, że jest 22 marca to słońce w ostatnich dniach dość mocno operuje, ale jeszcze nie na tyle mocno żeby karp intensywnie żerował. Dlatego na tak wczesną porę wybieramy płytkie kilkuhektarowe jezioro mocno porośnięte trzciną i mało osłonięte przez drzewa. Słońce ogrzewa wody tego jeziorka od wczesnych godzin porannych aż do późnego popołudnia. My natomiast mamy nadzieję, że słońce będzie na tyle wystarczające aby ogrzać wodę o kilka stopni więcej niż w przypadku głębokich i zadrzewionych akwenów. Wybór bowiem zbiornika w tym okresie to jedna z podstawowych czynności jakie powinniśmy wykonać aby zwiększyć własne szanse na dobry połów.

Nie mogąc już spać bo myślałem tylko o porannym wyjeździe, ruszam tuż po godzinie 4 rano na zasiadkę. Droga była dla mnie dość długa dlatego wolałem wyjechać wcześniej i mieć niemal cały dzień na wybranie odpowiednich miejscówek do położenia zestawów. Nad wodą jest bardzo pięknie, wita mnie słoneczny poranek. Już nie mogę się doczekać kiedy wywiozę zestawy i zasiądę na krzesełku w oczekiwaniu pierwszego wczesnowiosennego karpia. Ale nic zanim się to stanie czeka mnie długa praca.

Zaczynam pomału wszystko rozkładać i szykuję się do sondowania dna. Zabieram ze sobą echosondę, stukadełko oraz markery i ruszam na wodę. Woda jest płytka i mocno zarośnięta zarówno trzciną jak i podwodną pognitą roślinnością. Wybieram główne dwie miejscówki na położenie zestawów. Jedno miejsce to wypłycenie na 1,5 metra głębokości w niedalekiej bliskości podwodnych roślin oraz głębszej wody. Druga miejscówka to przytrzcinowa płycizna na głębokości 1 metra tuż przy samych zeschłych trzcinach. Pośród trzcin zauważam małe ślimaki a więc uważam, że ta miejscówka z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem. Staram się szukać zarówno płytkich miejsc jak i rozwijającego się pokarmu w wodzie, który mimo wczesnej pory już zaczyna się pojawiać. Zapasowa miejscówka znajduje się na głębszej wodzie na 2,5 metra w okolicach podwodnych pniaków. Zawsze znajduję więcej miejsc aby później mieć możliwość zmiany planów podczas pobytu nad wodą i jej czytania. Warunki zarówno pogodowe jak i miejsca żerowania karpi mogą się szybko zmieniać dlatego warto o tym pamiętać i szybko na to reagować.

Sondowanie i opłynięcie najciekawszych miejscówek zajmuje mi około 6 godzin. Jednak na to czasu nie żałuje bo dobra miejscówka zawsze zaprocentuje podczas zasiadki. Teraz zaczynam szykować karpiowe przysmaki. Po zmierzeniu okazuje się, że woda ma 10 stopni a więc ku mojemu zaskoczeniu jest już bardzo wysoka. Mimo tego postanawiam nęcić bardzo mało, punktowo z użyciem materiałów pva. Jako głównej zanęty używam kulek wykonanych z miksu Natural Blend oraz pelletów, głównie muszli GLM i ochotki 6mm a także halibuta 12mm. Tak przygotowaną zanętę mieszam razem i dopalam aminoliquidem o zapachu muszli GLM. Taki zapach jest najlepszą imitacją naturalnego pokarmu dla karpi i dlatego postawiłem w marcu na GLM. Całość dodatkowo obsypuję dipem proszkowym, który jest zrobiony na bazie extraktu z muszli GLM. Dopalenie zanęty tym dipem ma na celu otrzymanie drobnych unoszących się frakcji aby zanęta jeszcze mocniej pracowała i wabiła ryby. Przygotowaną zanętę zostawiam w wiaderku i szykuję zestawy oraz przynęty.

Na haczyk oczywiście zakładam kulkę pływającą z serii Naturals o zapachu muszli GLM. Ta przynęta wyląduje na głębokość 1,5 metra tuż przy podwodnych roślinach. Druga kulka na włosie to również muszla GLM jednak tym razem z serii Neutral Mussel. Są to kulki o neutralnej wyporności, potrafią lekko unosić się tylko na długości włosa lub bardzo delikatnie tonąć. Na wiosnę kiedy karpie słabo zasysają przynęty takie rozwiązanie jest naprawdę świetne. Przy delikatnym ruchu wody kulka wabi rybę poprzez swoje ruchy a co za tym idzie jest bardzo atrakcyjnym pokarmem nieźle oszukującym karpia. Dodatkowo kulkę Neutral Mussel GLM dopalam dwiema warstwami dipu w proszku o tym samym smaku.

Co do zestawów to przypony miękkie o wytrzymałości 25lb i haczyki w rozmiarze 4. Ciężarki 120 gram z wypustkami i otworem aby były w stanie utrzymać zestawy, które będą znajdować się w odległości 100 i 120 metrów od brzegu. Reszta jak u mnie standardowa, plecionka jako główna linka oraz przypon strzałowy z żyłki mono 0,55mm.

Przygotowując zestawy obserwuję wodę ale nic specjalnego się nie dzieje poza hałasującymi kaczkami i widocznymi pierwszymi oznakami budzącej się do życia przyrody. Wiele drzew puszcza pąki a z ziemi wychodzą pierwsze źdźbła trawy. Do tego wiele przeróżnych stworzeń zarówno latających jak i pływających oraz pełzających dopełnia widoku wczesnowiosennego klimatu. A do tego jeszcze ten piękny śpiew ptaków oraz brzęk latających pszczół. Jak my to nazywamy po prostu błogostan.

Wreszcie zestawy już wywiezione i zaraz po tym czasie nad wodą zjawia się Darek. Witamy się i szybko konsultujemy co w wodzie piszczy oraz razem obmyślamy strategię naszej zasiadki. Ważne jest bowiem to aby nawzajem sobie pomagać i aby atmosfera na zasiadce była wyśmienita. Zawsze staramy się aby każdy z łowiących wykorzystał maksymalnie swoje stanowisko i aby to wszystko owocowało odjazdami oraz karpiami na macie.

Darkowi także sondowanie zajmuje większość dnia i dopiero późnym wieczorem wszystkie wędki mamy już w wodzie. Pozostaje tylko czekać na odjazdy. Dzień jest piękny słoneczny ale noc szykuje się mroźna także warto było pamiętać o dobrym ubiorze i grubym śpiworze.

Do godziny 22 nic się nie dzieję i idziemy spać, zwłaszcza że zrobiło się już bardzo zimno. Bardzo agresywne branie budzi mnie o 2 w nocy. Karp bardzo mocno jedzie z kołowrotka nie przestając choćby na chwilę. Zacinam i czuję nie za mocny ciężar na drugim końcu zestawu. Wszystko przez to, że zestaw był wywieziony w zatokę pod ostrym kątem, a ryba płynęła z zatoki na środek jeziorka czyli w moim kierunku. Po szybkim podpompowaniu wreszcie mam mocne szarpnięcie i coraz większy opór. Karp jednak nie zważa na nic tylko bardzo szybko płynie na środek jeziora jakby miał w tym jakiś cel. Nic się nie pomyliłem już po chwili poczułem twardy zaczep co powiem lekko mnie zdenerwowało. Nie było jednak chwili do stracenia niemal natychmiast wskakuję do pontonu, który znacznie upuścił powietrza ze względu na zimno i o siedzeniu na ławeczce można było zapomnieć jak ze zdrowym impetem spadłem na dno pontonu. Sam się z tego jednak zaśmiałem i płynąłem dalej w kierunku karpia. Nadal jest zaczep nic nie czuć tylko tępy opór. Dopiero kiedy znajdowałem się tuż nad rybą strzałówka wystrzeliła z podwodnego konaru i z powrotem odzyskałem kontakt z rybą. Znacznie mi ulżyło, karp jednak wcale nie słabnął. Widząc co się dzieje, że to może być naprawdę spora ryba postanowiłem spokojnie odholowywać jeszcze silną rybę w kierunku brzegu. Ze sporym trudem i walczącym karpiem udaje mi się wyjść na brzeg i dalej holować już z twardego gruntu, co jak wiemy daje większą kontrolę nad rybą.

Podczas holu zastanawiam się jaka przynęta była na tej wędce. Jak się okazuje karp wziął na 18mm pop up Mussel GLM z serii Naturals. Do nęcenia jak wcześniej pisałem użyłem mieszanek kulek i pelletów w ilości 2 garści w okolicach przynęty oraz tuż przy haku niewielką siatkę PVA. Tymczasem karp zaczyna już słabnąć a mi właśnie padła bateria w latarce, której używałem cały poprzedni sezon. Niczym się jednak nie przejmuję ponieważ nie lubię holować zwłaszcza dużych ryb w świetle latarki. Jest to bardzo niebezpieczne ponieważ ryba, która przewala się tuż przy powierzchni często robi ostre zrywy i jeszcze mocniej szaleje na wędce niepokojona światłem. Warto o tym pamiętać i holować bez światła. W mroku ledwo widzę rybę i koniec podbieraka, jednak bez problemowo udaje się podebrać zdobycz. Dopiero wtedy wołam Darka, aby zobaczył moją zdobycz. Ledwo wyjmuję go w podbieraku na matę. Jest naprawdę ciężki i jest wielki. Takiego początku sezonu sam się nie spodziewałem. Nie mogąc wytrzymać taruję worek i ważymy karpia. Waga pokazuje 17kg a ja jestem bardzo szczęśliwy. Pierwsza ryba tego roku i już taki okaz a to dopiero marzec. Jestem szczęśliwy. Wkładam karpia do worka i wywożę zestaw w to samo 1,5 metrowe miejsce i oczywiście na tę samą przynętę czyli kulkę pop up Naturals muszla GLM. Po ciężkiej walce i opadnięciu adrenaliny okazuje się że jest strasznie zimno ledwo 2 stopnie ponad zero. Zamykam namiot i zaszywam się dalej w śpiworze.

Do rana nic się nie dzieje. Daro już wcześniej wstał i zajął się śniadaniem, ja natomiast leżałem jeszcze na łóżku. Nagle słyszę ostre branie tym razem u Darka na wędce. Zanim Darek zacina, mija chwila i już zaczyna się hol. Jest godzina ósma rano a na niebie ani jednej chmurki. Po dość spokojnym holu karp po kilkunastu minutach ląduje w podbieraku. Również i ta zdobycz jest całkiem duża. Jak się okazuje karp ma 15kg a my jesteśmy szczęśliwi. W odstępie 6 godzin i pierwszej nocki zasiadki mamy po jednej rybie i to w dodatku jakiej.
Wreszcie nadchodzi sesja fotograficzna i obydwa karpie wracają do wody z nadzieją, że będą kolejne odjazdy.
Darek swojego karpia złowił na połówkę kulki Natural Blend z połówką kulki pop up Fluo GLM 14mm. Ilość zanęty również była niewielka wraz z materiałami rozpuszczalnymi PVA, które było zalane aminoliquidem o zapachu Natural Blend.

Kolejna noc to drugie branie znów u Darka o godzinie 2 w nocy. Jest lekki przymrozek. Karp niestety po kilku minutach holu wchodzi w twardy zaczep i Darek wypływa pontonem aby spróbować go wyjąć. Mimo długiej walki i przewiązywania przyponu strzałowego karp w ostatniej chwili spina się tuż przy pontonie. Druga ryba wzięła Darkowi na kulkę truskawka – ryba wraz z połówką Fluo o zapachu truskawki. Obydwa brania na Darka wędkach były w okolicach trzcin na głębokości 1,2metra.

Kolejny ranek i cały dzień nie mamy ani jednego brania, choć można i tak powiedzieć, że wynik jest niezły. Karpie bardzo słabo żerują a brania są dosłownie wypracowane. Codziennie pływamy i szukamy oznak bytności karpi oraz to co można było by zmienić aby doczekać się kolejnych brań. Przed nami ostatnia nocka i szansa na brania i następne ryby.

Ostatniej nocy tuż przed świtem budzi mnie branie tym razem spod trzcin z metrowej wody. Branie następuje na kulkę Neutral Mussel GLM. Niestety karp wbija się mocno w trzciny i tam go tracę. Nie wiem nawet jak duży mógł być ale cóż takie jest karpiowanie.

Kończymy zasiadkę z udanym połowem. Dwie wyjęte ryby 17 i 15 kg jak na marzec to świetny wynik. To dla nas kolejny przykład, że bez pracy nad wodą nie ma wyników. Do zobaczenia nad wodą.

Paweł Szewc

Życzymy wszystkim mocnego otwarcia sezonu i jeszcze większych karpi.

Paweł i Darek

 


4.5
Oceń
(73 głosów)

 

Marcowa zasiadka na karpie nad trzcinowym jeziorem - opinie i komentarze

tomasvtomasv
0
5 (2012-03-30 11:31)
JKarpJKarp
0
Witaj Paweł. ***** JK (2012-03-30 11:38)
krisalkrisal
0
Pięknie to opisałeś. Super ***** w piątek. Pozdrawiam (2012-03-30 11:44)
pawlak117pawlak117
0
Świetna zasiadka !! Ja zaczynam od dzis oby tak jak Wy :) pozdrawiam ! (2012-03-30 12:21)
antoniusz98antoniusz98
0
piękna ryba na zdjęciach!!!!stawiam ***** (2012-03-30 14:28)
Pitero7Pitero7
0
Świetnie opisane. Oczywiście ***** (2012-03-30 15:11)
MareKsMareKs
0
Super zasiadka, 2 stopie to nieźle musiało pizgać. Pozazdrościć znajomości takiej fajnej wody - małe jeziorko gdzie pływają spore miśki :) (2012-03-30 15:13)
nikoniko
0
:P (2012-03-30 15:37)
dendrobenadendrobena
0
Gratuluję pięknych okazów. Pozdrawiam. (2012-03-30 18:57)
musiek93musiek93
0
Gratulacje kolego i tylko pozazdrościć takich wyników na rozpoczęcie sezonu. Każdy wędkarz rozpoczynając swój sezon ma nadzieję na takie właśnie okazy. I miejmy nadzieje, że i nam dopisze takie szczęście . Jeszcze raz gratulacje i piąteczka ode mnie, pozdrawiam :)
(2012-03-30 18:57)
rafal05rafal05
0
Witam. Gratuluję połowu i pięknego rozpoczęcia sezonu, aż Ci zazdroszczę :) Bardzo mnie ciekawi, jakie to jezioro jeśli można wiedzieć ? ***** (2012-03-30 20:33)
FELIPEFELIPE
0
Witam, gratuluję wyprawy, bardzo fajnie opisana zasiadka, pozdrawiam (2012-03-30 21:25)
owczarkiowczarki
0
niezła sztuka (2012-03-30 21:40)
Pawelski13Pawelski13
0
Niezłe miśki:) (2012-03-30 22:26)
kuba2510kuba2510
0
Panie Pawle,a kiedy nad Jeziorsko na duże karpie.Karp złowiony przez mięsiarza ważył 38kg.Niestety z relacji światków nie dał się namówić na wypuszczenie ryby:(. (2012-03-30 23:20)
u?ytkownik108618u?ytkownik108618
0
Oczywiście *****za bardzo ładny wpis.Pozdrawiam (2012-03-30 23:29)
jarlukjarluk
0
Cześć Paweł. Bardzo ładne opowiadanie. Pozdrawiam i owocnego sezonu.***** (2012-03-31 07:19)
HERONHERON
0
Takie ogromne misiaki w naturalnym jeziorze? Nie uwierzę jeśli nie zobaczę na wlasne oczy. To musiał być jakiś staw z wielkimi miskami. Mimo wszystko zostawiam pięć gwiazdek (2012-03-31 14:09)
pawel75pawel75
0
Świetny tekst !! Gratuluję wyników oczywiście i wytrwałości. Pozdrawiam i piąteczkę zostawiam ! Oby tak dalej ! ***** (2012-03-31 21:22)
kamil11269kamil11269
0
Tylko pozazdrościć karpia (2012-04-01 12:39)
kabankaban
0
Muszę dać znać znajomym karpiarzom ( karpiowisko.blogspot.com ), aby przeczytali sobie ten wpis.
(2012-04-01 14:55)
bossi11bossi11
0
Wspaniały okaz moje gratki (2012-04-01 18:04)
gregorgdagregorgda
0
5 zostawiam Pozdrawiam (2012-04-01 22:42)
radzio1radzio1
0
Bardzo fajnie napisane, za to daje 5 :) (2012-04-02 19:32)
maniek445maniek445
0
super opisane 5 (2012-04-03 21:01)
pniokpniok
0
Piąteczka za opis miejscówki, stosowanych perzynęt i zanęt. Praktyczne, treściwe porady. Gratulacje i jak mówia połamania kija...:):). (2012-04-04 09:16)
RandarioRandario
0
***** Pozdrawiam (2012-04-05 09:21)
ChomikusChomikus
0
Super artykuł!!! Takie teksty czyta się z prawdziwą przyjemnością Zostawiam oczywiście 5 ***** Pozdrawiam (2012-04-05 16:04)

skomentuj ten artykuł