Jak walczyć skutecznie z hemoroidami


Hemoroidy są bolesne i potrafią uprzykrzyć życie, ale można z nimi wygrać. Warto wiedzieć, że odpowiednio dobrane maści lecznicze nie są naszą jedyną bronią w walce z tym palącym problemem.

Hemoroidy zwane też guzkami krwawniczymi pojawiają się przede wszystkim u osób dorosłych. Do dziś traktowane są  jak temat tabu, dlatego wiele osób często zgłasza się po specjalistyczną pomoc, gdy choroba hemoroidalna przybierze zaawansowaną formę, a ból i krwawienie staną się nie do zniesienia. Tymczasem wielu nieprzyjemnych skutków można uniknąć niezależnie od tego z jakim typem guzków mamy do czynienia.Choroba hemoroidalna może mieć różne objawy, przede wszystkim jednak można wyróżnić dwa typy guzków krwawniczych - zewnętrzne, czyli pojawiające się w okolicach odbytu, oraz wewnętrzne, czyli występujące już wewnątrz. Hemoroidy zewnętrzne, choć utrudniają choremu czynności fizjologiczne powodując szczególnie przykry ból, zazwyczaj nie doskwierają już tak mocno po 2-3 dniach od wystąpienia. Większe guzki mogą powodować dyskomfort i swędzenie. Jeśli nie doszło do zakrzepów guzki obkurczają się przez następnych kilka tygodni pozwalając skórze na powrót do dawnej formy. Jest wiele przyczyn pojawienia się hemoroidów. U niektórych osób to kwestia odziedziczonych genetycznie skłonności albo dużego wysiłku takiego jak poród naturalny. Najczęściej jednak żylaki odbytu - jak nazywa się niekiedy hemoroidy - pojawiają się u tych osób dorosłych, które nie wykazują aktywności fizycznej, mają pracę siedzącą, albo polegającą na wielogodzinnym staniu. Co ciekawe, także uprawianie zbyt obciążających sportów może wpłynąć na wystąpienie choroby. Innym powodem pojawienia się guzków może być zbyt częste spożywanie alkoholu lub ostrych potraw. od przebiegu i domniemanych przyczyn leczenie choroby hemoroidalnej warto rozpocząć od wizyty u lekarza proktologa. To, co wydaje się efektem niewinnego, choć uciążliwego zaparcia, może być jednym z objawów poważniejszej choroby, na przykład nowotworu dolnego odcinka układu trawiennego. Jednym z podstawowych elementów leczenia żylaków odbytu jest utrzymanie należytej higieny, częste mycie, oraz przykładanie kompresów np. z naparem z rumianku, który działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, jednocześnie pomagając obkurczać naczynka krwionośne. Inne składniki kompresów pomocne przy leczeniu objawów to cebula i czosnek, które pomogą złagodzić świąd i pieczenie. 

Raz lub dwa razy dziennie można też przygotować kąpiel w chłodnej wodzie z dodatkiem otrębów, płatków owsianych lub drożdży, lub nasiadówkę w wodzie z odwarem z kory dębu lub szałwii.

Aby żylaki odbytu nie przybrały najostrzejszej i najbardziej bolesnej formy, do leczenia warto włączyć preparaty farmakologiczne. Wśród leków na hemoroidy znaleźć można specjalistyczne maści przeciwzapalne i antybakteryjne, oraz czopki, które mogą zadziałać rozkurczowo.  

Warto wiedzieć, że tylko lekarz specjalista pomoże właściwie ocenić sytuację i dobrać odpowiedni preparat, właściwą dawkę i czas stosowania tak, by z jednej strony wyleczyć nas, a z drugiej - nie wywołać skutków ubocznych. 

Jeśli terapia farmakologiczna wspomagana dietą i czynnościami higienicznymi nie odniesie skutku, bronią ostateczną w walce z żylakami odbytu są zabiegi medyczne takie jak skleroterapia, czy krioterapia.  Obecnie znanych jest także kilka różnych metod leczenia operacyjnego hemoroidów:  od tradycyjnej polecającej na usunięciu guzków krwawniczych, po  najnowszą, w której podwiązuje się operacyjnie tętnice doprowadzające krew do guzków. 

Choć skutki choroby hemoroidalnej  takie, jak anemia, czy zgon należą do rzadkości, nie warto bagatelizować problemu. Lekarz specjalista może doradzić najlepszy i najskuteczniejszy sposób na uporanie się z guzkami krwawniczymi, a zmiana trybu życia sprawić, że ten palący problem nie będzie powracał częściej. 

 


3.1
Oceń
(23 głosów)