Jak czytać wodę w rzece

/ 1 komentarzy

Rozpoczynając swoją przygodę jaką jest wędkowanie, większość z nas zaczynała stając nad brzegiem rzeki, potoku czy też strumienia.
Myśli które wtedy się cisną do głowy, to pytania - Jakie ryby tutaj żyją? Jak odczytać tą wodę, aby móc ryby złowić?
Stojąc na brzegu płynącej wody musimy w pierwszej kolejności powiedzieć sobie, jaki typ „krainy” reprezentuje ta woda, czym się charakteryzuje koryto, dno, brzegi, wartkość płynącej wody. Zasadniczo dzielimy wody płynące, głównie według zamieszkujących je ryb, a więc:

a) Krainę pstrąga
b) Krainę lipienia
c) Krainę brzany
d) Krainę leszcza

Jest to podział bardzo uproszczony, ponieważ w tychże wymienionych „krainach” również zdarzać się mogą odcinki wody występujące gdzie indziej, występują również inne gatunki ryb. Nazwy tych krain przyjmuje się głównie dla dominującego gatunku w tejże wodzie. Przykładem tego mogą być odcinki górskie występujące na rzekach w strefie przy bałtyckiej, leszcza i okonia spotkać można w Bałtyku gdzie wpływa słodka woda z rzek, ale możemy również leszcza, płoć czy klenia złowić w rzeczkach i potokach typowo górskich na rozlanych i spokojnych wodach.

Kraina pstrąga charakteryzuje się głownie występowaniem pstrąga potokowego, uwielbiającego skalną scenerię, kamieniste dno, to wody, które są ograniczone skalistymi brzegami, ciasnotą dolinek w których woda jest bystra i zimna, bardzo dobrze natleniona, tutaj zawsze znajdzie on optymalne warunki do rozrodu i żerowania. Zachowanie tych warunków środowiskowych gwarantuje, iż zawsze tutaj złowimy tą okazałą waleczną ale i ostrożną rybę. Tam gdzie występuje pstrąg potokowy tam i spotkać można strzeblę potokową, śliza czy głowacza. W pewnych odcinkach na równi z pstrągiem potokowym wody te zamieszkują również głowacica i troć.
Naturalnym pożywieniem pstrąga potokowego są larwy chruścika, często potocznie nazywane „kłodka”, „kłódka”, larwy jętki, larwy owadów wpadające do wody, drobne skorupiaki, w okresie dorastania rozpoczyna odżywianie się większymi zdobyczami takimi jak narybek /nawet nieobcy jest kanibalizm/, mniejsze ryby np. kozy, cierniki, wspomniane ślizy i głowacze, żabki, nadal poluje na owady nadwodne np. jętki podczas wylotu /wyroju/.

Kraina lipienia . Potok powoli przeistoczył się w rzeczkę wijącą się często pomiędzy łąkami i lasami, zarysowuje się wyraźne już koryto rzeczki. Żwirowe dno z otoczakami, głębsza woda oto miejsce które lipień objął w swoje władanie. Woda nadal pozostaje dobrze natleniona, temperatura jej jednak wzrasta w porównaniu do krainy pstrąga o kilka stopni. Woda teraz z wolna rozpoczyna meandrować, pod krzewami i drzewami często podchodzącymi do samych brzegów rzeczki, często tworzą się w zakolach miejsca z drobnym piaskiem niejednokrotnie zagęszczonym osiadającym w nim namułem i resztkami roślinnymi. Rozpoczyna się pojawiać bogatsza fauna oraz pierwsza flora wodna. Lipień ma o wiele ciekawsze towarzystwo, bo wraz z nim zaczynamy spotykać świnkę, klenia, jelce, kiełbie oraz zimnolubne miętusy a także piekielnice, brzanki oraz zasiedlanego pstrąga tęczowego. W okresie zimowym przebywa w głębszych odcinka ale latem wpływa na wypłycenia. Odżywia mięczakami i bezkręgowcami, minogami, kiełżami, podobnie jak i pstrąg potokowy chruścikami i jętkami, oraz owadami unoszonymi na powierzchni wody, dorosłe osobniki są już drapieżnikami polującymi na inne rybki i płazy..

Pamiętać należy że poławianie tych ryb, pstrąga potokowego i lipienia, może odbywać się tylko na sztuczną przynętę !

Kraina brzany to rzeki w dolinach, głównie z dnem kamienistym, twardym, poprzecinane przekosami i bystrzynami, głębokimi rynnami wyrzeźbionymi w dnie. Woda tutaj jest bardziej żyzna z powodu namułów nanoszonych z okolicznych pól uprawnych, jednak jeszcze stosunkowo dobrze natleniona. Tutaj wraz ze wzrostem żyzności i temperatury wody pojawiają się rośliny wodne, oraz występuje o wiele więcej odmian fauny wodnej.
Również występuje świnka, jelec, kleń, kiełb, koza, uklejka oraz płotka, ale pojawiają się nowe ryby, drapieżniki: boleń, szczupak, okoń, sum i węgorz. Woda tej krainy zamarza podczas ostrych zim, co jest rzadkością w dwóch pierwszych krainach.
Ryby tej krainy odżywiają się mięczakami, i bezkręgowcami, skąposzczetami, widelnicami, muchówkami, pijawkami, ślimakami /żyworódka rzeczna/, rak błotny.

Kraina leszcza to rzeka leniwa, rozlana i płynąca szeroką doliną pośród wierzb, łąk i wygonów. Ogranicza ją przeważnie po każdej stronie wał przeciwpowodziowy, woda zamarza zimą, wody przeważnie o małej klarowności, dno w większości muliste, chociaż istnieją odcinki o bystrych nurtach i żwirowym dnie. Spotyka się tutaj charakterystyczną roślinność, między innymi tatarak, łopian, oraz wiele innych roślin wodnych. Z fauny wodnej spotykamy raka pręgowanego, bobra, wydrę, wodą przemknie czasami piżmoszczur gęsto zasiedlający muliste brzegi.
Herbowy leszcz dla tej krainy zamieszkuje tutaj w otoczeniu płoci, krąpi, wzdręg, jazi, linów i karpi. Przy brzegach przemykają karasie, jazgarze i ukleje. Miejscami o wartkim prądzie jest tutaj brzana, świnka, okoń. Drapieżniki takie jak sumy, sandacze, bolenie i szczupaki dorastają znacznych rozmiarów w tym obficie zaopatrzonym bufecie. Bogactwo pożywienia, miejsca wypłaceń gdzie woda nagrzewa się znacznie, minimalne straty energii w pokonywaniu wody, czyli inaczej mówiąc, optymalne warunki dla białorybu sprawiają że, w takiej wodzie o wędkarską przygodę najłatwiej.

Zawarłem tutaj tylko znikomy opis tego, co ma wpływ na podział wód od źródeł rzeki aż po ich ujście do morza, aczkolwiek czasami rzeka kończy swój bieg w jeziorach.
Z pewnością każdy z nas ma swoje własne liczne spostrzeżenia, informacje zaczerpnięte z bogatej bibliografii poświęconej wędkarstwu i rybom słodkowodnym, dzięki którym jest w stanie „czytać wodę” i może dzieli się chętnie wiedzą tutaj na forum, nie tylko z „młodymi” adeptami tego kunsztu.
Każdemu gorąco polecam na początku wędkowania zapoznać się z książką Wacława Strzeleckiego „Wędkarz i rzeka”, skarbnicą wiedzy dla początkujących i wieloletnich moczykijów. Książkę tą czytałem wielokrotnie i mam wrażenie że wciąż coś nowego w niej odkrywam.

Pozdrawiam

Zbibul/Nemo

 


4
Oceń
(4 głosów)

 

Jak czytać wodę w rzece - opinie i komentarze

CZzesioCZzesio
0
Bardzo pouczający i pomocny artykuł . ***** Pozdrawiam .Majtek Czesio ;)) (2012-11-07 20:32)

skomentuj ten artykuł