Szczupak - ryba szczupak, szczupaki ryby

udostępnij: 

szczupak, ryby, szczupaki, ryby

Szczupak (esox lucius L) Rodzina: szczupakowate (esocidae)

Występowanie: szczupak występuje w stawach i wyrobiskach, jeziorach, zb. zaporowych, rzekach średnio nizinnych, rzekach wielkich nizinnych.

Morfologia: szczupak kiedy płynie, wygląda jak „wodna strzała”. Tułów szczupaka wydłużony, mocno przewężony przed nasadą płetwy ogonowej, głowa z przodu spłaszczona, płetwa grzbietowa przesunięta w tył, aż nad płetwę odbytową. Szczupak ma ciało mało elastyczne, dlatego pływa i atakuje przeważnie w linii prostej, czasami szerokim łukiem. Być może przyczyną tego „usztywnienia” są silnie rozwinięte mięśnie tułowia, niezbędne jednak do przezwyciężenia dużej siły bezwładności ciała. Szczupak startuje przecież do ataku z miejsca i to w ułamku sekundy, napotyka więc od razu na duży opór wody.

Żerowanie: gdy szczupaki ryby osiągają długość około 20 mm i zjada pierwszą rybę, przechodzi zdecydowanie na ten pokarm. Szczupak najpierw żywi się larwami płoci, która właśnie w tym czasie odbywa tarło, a następnie larwami i narybkiem innych ryb karpiowatych, kolejno przystępujących do rozrodu. Gdy ma 4,5cm, ryby stanowią 50% jego menu, a gdy osiąga 5,5cm są pokarmem zasadniczym.

 Rozmnażanie: szczupak odbywa tarło na przybrzeżnych płyciznach, w temperaturze wody 2-5ºC. Wczesny, przypadający na surowe warunki okres tarła ma swoje głębokie uzasadnienie, gdyż: dorosłe szczupaki po tarle mogą się dokarmić łatwymi do upolowania tarlakami innych gatunków ryb, odbywających rozród w kilka tygodni później, mały narybek w szóstym tygodniu po wylęgu ma do dyspozycji bogatą bazę pokarmową w postaci wylęgu ryb karpiowatych.

Tarło odbywa się najczęściej w miejscach płytkich (0,6-1,2m), zacisznych, osłoniętych przed falowaniem, z wodną roślinnością. Samica szczupaka składa ikrę w kilku porcjach podczas jednego dnia. Ikra szczupaka jest przezroczysta w kolorze bursztynowym, mało kleista i słabo przytwierdza się do podłoża. Ma średnicę około 2,5-2,7mm i wyraźną, pomarańczową plamkę żółtkową. Samice wytwarzają około 30-40 tyś. ziaren ikry na 1 kg masy swego ciała. Przy temperaturze około 8,5°C wylęg szczupaka następuje po 19 dniach od zapłodnienia. Larwy opadają na dno, by tam przyczepione do traw mogły wykształcić otwór gębowy, pokrywy skrzelowe i płetwy. Młody szczupak rozwija się około dwu tygodni, tyle trwa okres rozwoju larwalnego. Maleńkie, lecz całkiem już wykształcone rybki spływają wtedy z wodą z tarlisk i rozpoczynają samodzielne żerowanie, polując na skorupiaki planktonowe i larwy owadów.

 Szczupak okres ochronny: od 1 stycznia do 30 kwietnia.

 Szczupak wymiar ochronny: 50 cm

 Szczupak dobowy limit połowu: 2 szt. * razem z boleniem, karpiem, lipieniem, amurem, pstrągiem potokowym, sandaczem, brzaną.

 Szczupak rekord Polski: 24,10 kg (Wiadomości Wędkarskie), 133 cm – 2003 r. (Wędkarski Świat)

Autorem opisu jest: www.lukasz.wedkuje.pl

Więcej » Dodaj

Szczupak - tematy na forum

Tytuł/Autor

Odpowiedzi

Ostatni post

Szczupaki 2016
Napisany przez luxxxis, 01 maj 2016
18 odpowiedzi
 
barrakuda81 barrakuda81
wczoraj 20:36
Relax Bielawa
Napisany przez ewenementatrniex, wczoraj 18:04
0 odpowiedzi
N
 
ewenementatrniex ewenementatrniex
wczoraj 18:04
Sezon spinningowy
Napisany przez massabitt, 29 kwi 2016
10 odpowiedzi
 
massabitt massabitt
30 kwi 2016
Majówka 2016
Napisany przez Przemas83, 28 kwi 2016
9 odpowiedzi
 
Przemas83 Przemas83
30 kwi 2016
Majowy szczupak z Wisły
Napisany przez Jakub Woś, 29 kwi 2016
1 odpowiedzi
 
Jakub Woś Jakub Woś
29 kwi 2016
Feeder Robinson Camaro dł 3,60m, cw.30-60g.
Napisany przez pawel-mroz, 05 gru 2010
4 odpowiedzi
 
pawel-mroz pawel-mroz
29 kwi 2016
Wędkarstwo w maju
Napisany przez pakul1206, 28 kwi 2016
13 odpowiedzi
 
pakul1206 pakul1206
29 kwi 2016
Wędka na szczupaka do 200 zł
Napisany przez ivaniewicz, 27 kwi 2016
9 odpowiedzi
 
ivaniewicz ivaniewicz
28 kwi 2016

Szczupak złowiony nad rzeką ina w miejscowości Słukowo.Po zrobieniu zdjęcia wypuszczony został spowrotem do wody.

Szczupak z pobytu w Irlandii.

Szczupak - rekordy wędkarskie

Pewnego dnia pojechałem po deszczowym poranku na spining . 1 rzut i siedzia…

Ryba: Szczupak
Waga: 4kg
Długość: 85cm
Łowisko: jezioro Nowa Wieś Ujska

Ryba: Szczupak
Waga: 0.01kg
Długość: 0.01cm
Łowisko:

Szczupak z jeziora Bachotek złowiony na soft 4play savage gear 13 cm

Ryba: Szczupak
Waga: 3.5kg
Długość: 73cm
Łowisko: jezioro bachotek


Szczupak - zobacz pozostałe rekordy

Szczupak - gdzie złowić?

Torfica Buk

Torfica Buk

Zbiornik znajdujacy sie ok 30 km od Poznania przy autostradzie A2 nie widoczny na mapie satelitarnej wjazd na nia znajduje sie tuz przy wiadukcie autostrady.Woda nie należy do PZW ani do prywatnych wlascicieli wiec spokojnie można na niej lowic.Przyjeżdża tam mało osob ponieważ zbiorniki sa

czytaj więcej »

Wapno Ciesle

Wapno Ciesle

Zbiornik położony około 30 km od Poznania w stronę Świecka w pobliżu autostrady A2, dojazd do zbiornika od strony Niepruszewa.Dużo stanowisk łowieckich dzieki czemu dobywa sie tam kilka zawodów wędkarskich, chetnie odwiedzaja to miejsce wędkaże z pobliskich miejscowosci jak i z Poznania. Zbio

czytaj więcej »

Szczupak - zobacz więcej łowisk

Aplikacja