Okoń - ryba okoń, okonie ryby

udostępnij: 


okoń, okon, ryby, okonieOkoń (perca fluviatilis, L) Rodzina: okoniowate (percidae)

Występowanie: stawy i wyrobiska, jeziora, zb. zaporowe, rzeki górskie, rzeki średnie nizinne, rzeki wielkie nizinne, płytkie wody przybrzeżne Bałtyku.

Morfologia: okonie ryby mają ciało wyraźnie wygrzbiecone i pokrywają je drobne, ostre łuski, zachodzące na siebie dachówkowato i bardzo głęboko osadzone w kieszeniach skórnych. Maleńkie ząbki na ich zewnętrznej stronie nadają jego ciału charakterystyczną szorstkość w dotyku. Kości pokrywy skrzelowej posiadają ostry kolec, którym możemy boleśnie się ukłuć. Grzbiet okonia jest najczęściej ciemnoturkusowy, boki zielonożółte, układa się na nich prostopadle od pięciu do dziewięciu charakterystycznych ciemnych smug.

Żerowanie: narybek początkowo odżywia się planktonem, później organizmami bezkręgowymi, a w momencie gdy najbardziej żarłoczne osobniki w stadzie młodych okoni, żyjących w trudnych warunkach, osiągają odpowiednie rozmiary (10-15cm), natychmiast zaczynają odżywiać się mniejszymi od siebie rybami. Nie gardzą przy tym przedstawicielami własnego gatunku. Jeżeli w danym zbiorniku występują już cierniki, to wtedy one stanowią główną zdobycz młodych drapieżców. Niektóre okonie, mające dziesięć do dwunastu centymetrów długości, są już prawdziwymi rybami drapieżnymi. Z drugiej jednak strony ciągle jeszcze potrafią zaspokajać głód, ryjąc w mule lub zawzięcie polując na ośliczki.

 Rozmnażanie: dojrzałość płciową okoń osiąga w trzecim roku życia. W kwietniu i maju, gdy woda osiągnie temperaturę około 6°C, samica składa około trzydziestu tysięcy ziaren ikry, która układa się na podwodnej roślinności w formie charakterystycznych, długich na 2 metry taśm. Ikra okoni składana jest w płytkich i przeważnie silnie zarośniętych miejscach. Podczas upalnych miesięcy letnich, gdy stada okoni osiągają dojrzałość płciową, zaczynają przystępować do tarła. Świeżo wykluty narybek już w pierwszym roku swojego życia może osiągnąć długość 6, a nawet 8 centymetrów. Jeżeli rok po roku następują po sobie upalne lata, to wkrótce liczebność populacji tych ryb staje się tak wielka, że dla wielu z nich zaczyna brakować pożywienia. Cały dostępny pokarm naturalny błyskawicznie znika w milionach pysków wiecznie głodnych garbusów wielkości dłoni. W tym właśnie momencie niektóre okonie zaczynają odczuwać nieodpartą chęć kanibalizmu i przestawiają się na pokarm złożony wyłącznie z osobników własnego gatunku. Z punktu widzenia psychiki człowieka jest to odrażający proceder, jednak matka natura wie co robi. Dzięki kanibalizmowi, rozrośnięta populacja okoni szybko przerzedza się. Równowaga zostaje zachowana.

 Okoń okres ochronny: nie ma

 Okoń wymiar ochronny: 15 cm za wyjątkiem wód ujętych w Informatorze wód krainy pstrąga i lipienia

 Okoń dobowy limit połowu: nie ma

 Okoń rekord Polski: 2,65 kg (Wiadomości Wędkarskie), 55 cm – 2005 r. (Wędkarski Świat)

Autorem opisu jest: www.lukasz.wedkuje.pl

Więcej » Dodaj

Okoń - tematy na forum

Tytuł/Autor

Odpowiedzi

Ostatni post

Mikado Lexus Sapphire-opinie
Napisany przez kubamtk999, 07 lut 2016
6 odpowiedzi
 
e-kamien e-kamien
dziś 15:22
Kołowrotki Ryobi i Spro do okoniówki
Napisany przez Dominik8, 15 lut 2016
17 odpowiedzi
 
e-kamien e-kamien
dziś 11:19
Mikado Sicario 1007FD
Napisany przez darnok99, 25 maj 2016
0 odpowiedzi
 
darnok99 darnok99
25 maj 2016
Plecionka spinningowa do 150 zł
Napisany przez Tomas81, 27 lut 2016
53 odpowiedzi
HOT
 
Tomas81 Tomas81
24 maj 2016
Wędka Red Line Spin i kołowrotek Eveiro -opinie
Napisany przez michal2203, 15 maj 2016
14 odpowiedzi
 
michal2203 michal2203
23 maj 2016
Wędka Shimano Aernos 2.40m , 3-15g
Napisany przez Sith, 15 lip 2015
4 odpowiedzi
 
Sith Sith
22 maj 2016
Wodnik Szuwarek HD.
Napisany przez SuperGrover, 30 wrz 2015
9 odpowiedzi
 
SuperGrover SuperGrover
19 maj 2016
Własnoręcznie robione woblery
Napisany przez mr szprota, 04 gru 2010
2107 odpowiedzi
HOT
 
mr szprota mr szprota
17 maj 2016

Okoń - rekordy wędkarskie

zimowy okoń 37cm

Ryba: Okoń
Waga: 0.95kg
Długość: 37cm
Łowisko: Pogoria Iv

Nowa życiówka okonia

Ryba: Okoń
Waga: 0kg
Długość: 40cm
Łowisko: Rzeka Odra

okoń zima 2016

Ryba: Okoń
Waga: 0.03kg
Długość: 0.03cm
Łowisko: jezioro


Okoń - zobacz pozostałe rekordy

Okoń - gdzie złowić?

Okoń - łowiska wędkarskie
Torfica Buk

Torfica Buk

Zbiornik znajdujacy sie ok 30 km od Poznania przy autostradzie A2 nie widoczny na mapie satelitarnej wjazd na nia znajduje sie tuz przy wiadukcie autostrady.Woda nie należy do PZW ani do prywatnych wlascicieli wiec spokojnie można na niej lowic.Przyjeżdża tam mało osob ponieważ zbiorniki sa

czytaj więcej »

Wapno Ciesle

Wapno Ciesle

Zbiornik położony około 30 km od Poznania w stronę Świecka w pobliżu autostrady A2, dojazd do zbiornika od strony Niepruszewa.Dużo stanowisk łowieckich dzieki czemu dobywa sie tam kilka zawodów wędkarskich, chetnie odwiedzaja to miejsce wędkaże z pobliskich miejscowosci jak i z Poznania. Zbio

czytaj więcej »

Okoń - zobacz więcej łowiskWedkuje.pl polecaAplikacja