Okoń - ryba okoń, okonie ryby

udostępnij: 


okoń, okon, ryby, okonieOkoń (perca fluviatilis, L) Rodzina: okoniowate (percidae)

Występowanie: stawy i wyrobiska, jeziora, zb. zaporowe, rzeki górskie, rzeki średnie nizinne, rzeki wielkie nizinne, płytkie wody przybrzeżne Bałtyku.

Morfologia: okonie ryby mają ciało wyraźnie wygrzbiecone i pokrywają je drobne, ostre łuski, zachodzące na siebie dachówkowato i bardzo głęboko osadzone w kieszeniach skórnych. Maleńkie ząbki na ich zewnętrznej stronie nadają jego ciału charakterystyczną szorstkość w dotyku. Kości pokrywy skrzelowej posiadają ostry kolec, którym możemy boleśnie się ukłuć. Grzbiet okonia jest najczęściej ciemnoturkusowy, boki zielonożółte, układa się na nich prostopadle od pięciu do dziewięciu charakterystycznych ciemnych smug.

Żerowanie: narybek początkowo odżywia się planktonem, później organizmami bezkręgowymi, a w momencie gdy najbardziej żarłoczne osobniki w stadzie młodych okoni, żyjących w trudnych warunkach, osiągają odpowiednie rozmiary (10-15cm), natychmiast zaczynają odżywiać się mniejszymi od siebie rybami. Nie gardzą przy tym przedstawicielami własnego gatunku. Jeżeli w danym zbiorniku występują już cierniki, to wtedy one stanowią główną zdobycz młodych drapieżców. Niektóre okonie, mające dziesięć do dwunastu centymetrów długości, są już prawdziwymi rybami drapieżnymi. Z drugiej jednak strony ciągle jeszcze potrafią zaspokajać głód, ryjąc w mule lub zawzięcie polując na ośliczki.

 Rozmnażanie: dojrzałość płciową okoń osiąga w trzecim roku życia. W kwietniu i maju, gdy woda osiągnie temperaturę około 6°C, samica składa około trzydziestu tysięcy ziaren ikry, która układa się na podwodnej roślinności w formie charakterystycznych, długich na 2 metry taśm. Ikra okoni składana jest w płytkich i przeważnie silnie zarośniętych miejscach. Podczas upalnych miesięcy letnich, gdy stada okoni osiągają dojrzałość płciową, zaczynają przystępować do tarła. Świeżo wykluty narybek już w pierwszym roku swojego życia może osiągnąć długość 6, a nawet 8 centymetrów. Jeżeli rok po roku następują po sobie upalne lata, to wkrótce liczebność populacji tych ryb staje się tak wielka, że dla wielu z nich zaczyna brakować pożywienia. Cały dostępny pokarm naturalny błyskawicznie znika w milionach pysków wiecznie głodnych garbusów wielkości dłoni. W tym właśnie momencie niektóre okonie zaczynają odczuwać nieodpartą chęć kanibalizmu i przestawiają się na pokarm złożony wyłącznie z osobników własnego gatunku. Z punktu widzenia psychiki człowieka jest to odrażający proceder, jednak matka natura wie co robi. Dzięki kanibalizmowi, rozrośnięta populacja okoni szybko przerzedza się. Równowaga zostaje zachowana.

 Okoń okres ochronny: nie ma

 Okoń wymiar ochronny: 15 cm za wyjątkiem wód ujętych w Informatorze wód krainy pstrąga i lipienia

 Okoń dobowy limit połowu: nie ma

 Okoń rekord Polski: 2,65 kg (Wiadomości Wędkarskie), 55 cm – 2005 r. (Wędkarski Świat)

Autorem opisu jest: www.lukasz.wedkuje.pl

Więcej » Dodaj

Okoń - tematy na forum

Tytuł/Autor

Odpowiedzi

Ostatni post

Wybór wędki na okonia
Napisany przez przemek-pawlos, 27 sty 2016
44 odpowiedzi
HOT
 
Sith Sith
dziś 06:35
Mikado Lexus Sapphire-opinie
Napisany przez kubamtk999, 07 lut 2016
4 odpowiedzi
 
jerz147 jerz147
wczoraj 21:22
Co to za przynęta ?
Napisany przez ostry4td, 10 lut 2016
15 odpowiedzi
 
ostry4td ostry4td
wczoraj 19:51
Plecionka do zestawu spinningowego
Napisany przez mati604444, 17 sty 2016
13 odpowiedzi
 
Sith Sith
wczoraj 05:44
Własnoręcznie robione woblery
Napisany przez pawelredski, 04 gru 2010
2044 odpowiedzi
HOT
 
Marmi Marmi
07 lut 2016
Materiały do kręcenia kogutów okoniowych
Napisany przez maciek051298, 01 kwi 2012
14 odpowiedzi
 
waldek-ptaszynski waldek-ptaszynski
06 lut 2016
Przynęty Strike Pro
Napisany przez Marczak, 26 sty 2016
6 odpowiedzi
 
Jakub Woś Jakub Woś
02 lut 2016
Szukam wędki na boczny trok
Napisany przez neverh00d, 01 wrz 2013
24 odpowiedzi
 
 LYSY LYSY
30 sty 2016

Okoń - rekordy wędkarskie

Ryba: Okoń
Waga: 0kg
Długość: 32cm
Łowisko: Jezio Rosnowo Łowisko Bu…

okonek 33,5 cm

Ryba: Okoń
Waga: 111kg
Długość: 33.5cm
Łowisko: Staw na Śląsku

Moja nowa życiówka

Ryba: Okoń
Waga: 0kg
Długość: 40cm
Łowisko: Rzeka Odra


Okoń - zobacz pozostałe rekordy

Okoń - gdzie złowić?

Gmina Miłki i Jezioro

Gmina Miłki i Jezioro

Witam ,Jezioro położone jest niedaleko Giżycka trasa na Orzysz, miejscowość Miłki, przy samej trasie a z drugiej strony zabudowania las łąki i pomosty prywatne wraz z zabudowaniami. Ładnie usytułowane. Natomiast co do noclegów to ich nie brakuje ,można coś wynająć w pobliżu tak jak na przykład u

czytaj więcej »

Okoń - zobacz więcej łowisk