Okoń - ryba okoń, okonie ryby

udostępnij: 


okoń, okon, ryby, okonieOkoń (perca fluviatilis, L) Rodzina: okoniowate (percidae)

Występowanie: stawy i wyrobiska, jeziora, zb. zaporowe, rzeki górskie, rzeki średnie nizinne, rzeki wielkie nizinne, płytkie wody przybrzeżne Bałtyku.

Morfologia: okonie ryby mają ciało wyraźnie wygrzbiecone i pokrywają je drobne, ostre łuski, zachodzące na siebie dachówkowato i bardzo głęboko osadzone w kieszeniach skórnych. Maleńkie ząbki na ich zewnętrznej stronie nadają jego ciału charakterystyczną szorstkość w dotyku. Kości pokrywy skrzelowej posiadają ostry kolec, którym możemy boleśnie się ukłuć. Grzbiet okonia jest najczęściej ciemnoturkusowy, boki zielonożółte, układa się na nich prostopadle od pięciu do dziewięciu charakterystycznych ciemnych smug.

Żerowanie: narybek początkowo odżywia się planktonem, później organizmami bezkręgowymi, a w momencie gdy najbardziej żarłoczne osobniki w stadzie młodych okoni, żyjących w trudnych warunkach, osiągają odpowiednie rozmiary (10-15cm), natychmiast zaczynają odżywiać się mniejszymi od siebie rybami. Nie gardzą przy tym przedstawicielami własnego gatunku. Jeżeli w danym zbiorniku występują już cierniki, to wtedy one stanowią główną zdobycz młodych drapieżców. Niektóre okonie, mające dziesięć do dwunastu centymetrów długości, są już prawdziwymi rybami drapieżnymi. Z drugiej jednak strony ciągle jeszcze potrafią zaspokajać głód, ryjąc w mule lub zawzięcie polując na ośliczki.

 Rozmnażanie: dojrzałość płciową okoń osiąga w trzecim roku życia. W kwietniu i maju, gdy woda osiągnie temperaturę około 6°C, samica składa około trzydziestu tysięcy ziaren ikry, która układa się na podwodnej roślinności w formie charakterystycznych, długich na 2 metry taśm. Ikra okoni składana jest w płytkich i przeważnie silnie zarośniętych miejscach. Podczas upalnych miesięcy letnich, gdy stada okoni osiągają dojrzałość płciową, zaczynają przystępować do tarła. Świeżo wykluty narybek już w pierwszym roku swojego życia może osiągnąć długość 6, a nawet 8 centymetrów. Jeżeli rok po roku następują po sobie upalne lata, to wkrótce liczebność populacji tych ryb staje się tak wielka, że dla wielu z nich zaczyna brakować pożywienia. Cały dostępny pokarm naturalny błyskawicznie znika w milionach pysków wiecznie głodnych garbusów wielkości dłoni. W tym właśnie momencie niektóre okonie zaczynają odczuwać nieodpartą chęć kanibalizmu i przestawiają się na pokarm złożony wyłącznie z osobników własnego gatunku. Z punktu widzenia psychiki człowieka jest to odrażający proceder, jednak matka natura wie co robi. Dzięki kanibalizmowi, rozrośnięta populacja okoni szybko przerzedza się. Równowaga zostaje zachowana.

 Okoń okres ochronny: nie ma

 Okoń wymiar ochronny: 15 cm za wyjątkiem wód ujętych w Informatorze wód krainy pstrąga i lipienia

 Okoń dobowy limit połowu: nie ma

 Okoń rekord Polski: 2,65 kg (Wiadomości Wędkarskie), 55 cm – 2005 r. (Wędkarski Świat)

Autorem opisu jest: www.lukasz.wedkuje.pl

Okoń - tematy na forum

Tytuł/Autor

Odpowiedzi

Ostatni post

Na okonia
Napisany przez Jedin123, wczoraj 21:36
4 odpowiedzi
N
 
Jakub Woś Jakub Woś
dziś 12:03
Dragon Viper HD Pike 2,60m/7-30g/Dragon Viper Wobl
Napisany przez dawson30, 28 wrz 2016
4 odpowiedzi
 
Jedin123 Jedin123
wczoraj 21:45
Zegarek Casio Fishing Gear AW-82
Napisany przez KULIKQSC, wczoraj 13:39
0 odpowiedzi
N
 
KULIKQSC KULIKQSC
wczoraj 13:39
Tanie sklepy wędkarskie w Warszawie
Napisany przez marcinkovy, 30 lip 2010
35 odpowiedzi
HOT
 
marcinkovy marcinkovy
26 wrz 2016
Shimano Exage 4000FD
Napisany przez grisza-78, 23 wrz 2016
9 odpowiedzi
 
grisza-78 grisza-78
24 wrz 2016
Miejskie Łowy - Gdańsk 11 Listopad 2016
Napisany przez baloonstyle, 25 sie 2016
8 odpowiedzi
 
baloonstyle baloonstyle
17 wrz 2016
Sprzęt na klenia
Napisany przez Sith, 14 wrz 2016
4 odpowiedzi
 
Sith Sith
17 wrz 2016
Wodnik Szuwarek HD.
Napisany przez SuperGrover, 30 wrz 2015
17 odpowiedzi
 
SuperGrover SuperGrover
15 wrz 2016

Okoń 40cm 🎣😄

Okoń ze zbiornika... 42,5cm; 1,130kg C&R

Okoń - rekordy wędkarskie

okoń zima 2016

Ryba: Okoń
Waga: 0.03kg
Długość: 0.03cm
Łowisko: jezioro

Ripper Płoć 7 cm.

Ryba: Okoń
Waga: 0.01kg
Długość: 0.01cm
Łowisko: Jezioro

48cm.

Ryba: Okoń
Waga: 0.01kg
Długość: 48cm
Łowisko:


Okoń - zobacz pozostałe rekordy

Okoń - gdzie złowić?

Okoń - łowiska wędkarskie
Przystanek Kiełpin

Przystanek Kiełpin

Do dyspozycji gości mamy5 pokoi dwuosobowych3 pokoje trzyosobowe z możliwością dostawki3 łazienki5 prysznicystołówkę i kuchnięsalę konferencyjnąpole namiotoweplac zabawplażaJezioro Kiełpińskie 7,5 ha. 7 stanowisk karpiarskich (trzy i cztero-osobowy

czytaj więcej »

Jezioro Stęszewskie

Jezioro Stęszewskie

Jezioro Stęszewskie jest dużym jeziorem o płaskim, piaszczystym dnie. Jezioro jest spore, idealnie do łowienia z łódki. Z brzegu jest kilka miejsc na zasiadkę, ale trzeba się sporo nachodzić by takie znaleźć. Latem w okresie urlopowy spora presja wędkarska, głównie za sprawą letników.Jezioro na

czytaj więcej »

Okoń - zobacz więcej łowiskWedkuje.pl polecaAplikacja