Jelec - ryba jelec, jelce ryby

Jelec
(Leuciscus leuciscus)
Rodzina: karpiowate


 • Występowanie: Jelec, to ryba rzadziej poławiana w naszych wodach, nie należąca do gatunków popularnych. To ryba występująca powszechnie w niemal wszystkich zakątkach Europy. Czasami jelca można także złowić w Bałtyku, gdzie preferuje mało zasolone zatoki.
  Jeśli chodzi o słodkie zbiorniki w Polsce, to jelec jest zdecydowanym zwolennikiem rzek o piaszczystym dnie i silnym nurcie. Tu jelec ustawia się masowo tuż przy powierzchni wody, zwłaszcza podczas lata.

 • Morfologia: główne cechy budowy jelca to wysmukłość, silne, boczne spłaszczenie oraz zaostrzony pysk. To właśnie większa smukłość ciała, bardziej wykrojona płetwa odbytowa. oraz zdecydowanie większe łuski bez czarnej obwódki, to podstawowe cechy które różnią go od klenia. Charakterystyczne jest ubarwienie jelec – grzbiet posiada czarno-niebieski kolor z metalicznym połyskiem, boki i spód ciała są biało-żółte, z kolei płetwy blade, zwykle żółtawe lub lekko pomarańczowe. Jedynym mocniejszym kolorystycznie elementem są płetwa grzbietowa i ogonowa.

 • Żerowanie: głównym elementem diety jelca są przede wszystkim owady, takie jak larwy jętek, chruścików i ochotek, koniki polne i ćmy, a także robaki, skorupiaki wodne oraz owady latające. Jedynie dodatkiem w pokarmie tej ryby są miękkie części roślin.

  Rozmnażanie: tarło jelce ryby odbywają w marcu i kwietniu miejscówkach charakteryzujących się szybkim nurtem i bogatą roślinnością. W tym czasie ciało samca (mleczaka) pokrywają drobne brodawki. Złożona ikra o średnicy ok. 2 mm „ląduje” na podwodnej roślinności i kamieniach. Jelce osiągają dojrzałość płciową między trzecim i czwartym rokiem życia.

  Jelec okres ochronny: brak

  Jelec wymiar ochronny: 15 cm

  Jelec dzienny limit połowu: 5 kg • Jelec - zobacz inne wątki na forum

  Jelec 23 cm z rzeki Warty, 18 sierpnia


  Jelec - zobacz inne zdjęcia

  Jelec - gdzie złowić?

  Jelec - zobacz więcej łowisk

   

  Jelec - rekordy wędkarskie