Sandacz
 
 


sandacz, ryba, ryby, sandacze rybySandacz (lucioperca lucioperca L) Rodzina: okoniowate (percidae)


Występowanie: stawy i wszelkiego rodzaju wyrobiska, jeziora, zbiorniki zaporowe, rzeki średnie nizinne, rzeki wielkie nizinne, przybrzeżne strefy Morza Bałtyckiego.

Morfologia: sandacze ryby wyróżniają się zdecydowanie wydłużonym ciałem i małą głową, grzbiet ma zielono-szary kolor, a brzuch jest biały. Jedyną wspólną z popularnym garbusem cechą sandacza, są ciemne, poprzeczne smugi, które występują u tej ryby na bokach ciała. Sandacz wyróżnia się także dwiema stykającymi się ze sobą płetwami grzbietowymi, które rzadko są od siebie oddalone. Do specyficznych cech tej ryby zaliczamy również liczne, ciemne plamy, które zaobserwować można na błonach pomiędzy promieniami płetw grzbietowych i ogonowej. Niesamowity wygląd nadają sandaczowi lekko opalizujące oczy, które w nocy, w świetle latarki, świecą na czerwono. 

Żerowanie: wylęg i narybek sandacza odżywia się planktonem, potem fauną denną, a po osiągnięciu długości 5 – 10cm przechodzi na drapieżny tryb życia - zjada larwy ważek, pojedyncze ośliczki, larwy chruścików, żaby, często także dżdżownice. Morfologia ryby - wąskie gardło, sprawia, iż podstawowym pokarmem dorosłego sandacza są stynki i ukleje, czasami małe leszcze i karpie. Sandacz odżywia się dwa razy w ciągu doby - napierw o brzasku, a potem tuż przed zachodem, najczęściej przed samym zmrokiem.

Sandacz - limity, wymiary, okresy ochronne »


Autorem opisu jest: www.lukasz.wedkuje.pl


Sandacz - czytaj więcej

Sandacz - galeria zdjęćSandacz - zobacz inne zdjęcia »

Sandacz - grupy tematyczne:

Przynęty gumowe to bardzo popularny rodzaj przynęt spinningowych stosowanych przez polskich wędkarzy…»

666 wędkarzy |241 wątków

Grupa przeznaczona dla osób, które łowią ryby na żywca. Jest to metoda polegająca na wędkowaniu przy…»

622 wędkarzy |165 wątków

Nasza Grupa Sandacz na spining jest zamknięta i taka na razie pozostanie. Mamy ponad 1000 userów i t…»

1023 wędkarzy |157 wątkówSandacz - gdzie złowić?

Mapa z łowiskami na których występuje - Sandacz


Sandacz - galeria rekordów wędkarskich


Google