Okoń - ryba okoń, okonie ryby

wedkuje

Okoń
 
 


okoń, okon, ryby, okonieOkoń (perca fluviatilis, L) Rodzina: okoniowate (percidae)

Występowanie: stawy i wyrobiska, jeziora, zb. zaporowe, rzeki górskie, rzeki średnie nizinne, rzeki wielkie nizinne, płytkie wody przybrzeżne Bałtyku.

Morfologia: okonie ryby mają ciało wyraźnie wygrzbiecone i pokrywają je drobne, ostre łuski, zachodzące na siebie dachówkowato i bardzo głęboko osadzone w kieszeniach skórnych. Maleńkie ząbki na ich zewnętrznej stronie nadają jego ciału charakterystyczną szorstkość w dotyku. Kości pokrywy skrzelowej posiadają ostry kolec, którym możemy boleśnie się ukłuć. Grzbiet okonia jest najczęściej ciemnoturkusowy, boki zielonożółte, układa się na nich prostopadle od pięciu do dziewięciu charakterystycznych ciemnych smug.

Żerowanie: narybek początkowo odżywia się planktonem, później organizmami bezkręgowymi, a w momencie gdy najbardziej żarłoczne osobniki w stadzie młodych okoni, żyjących w trudnych warunkach, osiągają odpowiednie rozmiary (10-15cm), natychmiast zaczynają odżywiać się mniejszymi od siebie rybami. Nie gardzą przy tym przedstawicielami własnego gatunku. Jeżeli w danym zbiorniku występują już cierniki, to wtedy one stanowią główną zdobycz młodych drapieżców. Niektóre okonie, mające dziesięć do dwunastu centymetrów długości, są już prawdziwymi rybami drapieżnymi. Z drugiej jednak strony ciągle jeszcze potrafią zaspokajać głód, ryjąc w mule lub zawzięcie polując na ośliczki.

Okoń - limity, wymiary, okresy ochronne »


Autorem opisu jest: www.lukasz.wedkuje.pl

Okoń - czytaj więcej

Okoń - galeria zdjęćOkoń - zobacz inne zdjęcia »

Okoń - grupy tematyczne:

Grupa przeznaczona dla osób, które łowią ryby na żywca. Jest to metoda polegająca na wędkowaniu przy…»

613 wędkarzy |164 wątków

Grupa ta powstałą z myślą o niedocenianym łowieniu metodą spławikową,którą można złowić bardzo duże …»

812 wędkarzy |161 wątków

Przynęty gumowe to bardzo popularny rodzaj przynęt spinningowych stosowanych przez polskich wędkarzy…»

663 wędkarzy |155 wątkówOkoń - gdzie złowić?

Mapa z łowiskami na których występuje - Okoń


Okoń - galeria rekordów wędkarskich


Google