Jesiotr - ryba jesiotr, bieługa

wedkuje

Jesiotr
 
 

Jesiotr

(Acipenserinae)
Rodzina: jesiotrowate

 • Występowanie: Istnieje kilka odmian tej ryby. Jesiotr zachodni występuje na terenie Europy w wodach w okolicy Islandii i Norwegii. Można go również spotkać w strefach wód Morza Śródziemnego i Czarnego.

 • Morfologia: Jesiotr charakteryzuje się lekkim spłaszczeniem ciała na odcinku grzbietowo-brzusznym. Jego linia boczna jest wyraźnie widoczna. Jesiotry potrafią osiągać olbrzymie rozmiary - nawet 350 kg przy 4 metrach długości, przeciętne osobniki osiągają 2,5 m długości i 150 kg.

 • Żerowanie: Jesiotr jest drapieżnikiem, większośc jego pokarmu stanowią drobne zwierzęta wodne żyjące przy dnie. Przeważnie są to mięczaki, larwy owadów, skorupiaki, czasem drobne ryby. Warto w tym miejscu dodać, że na to, co je ryba zależy gatunek, np. bieługi odżywiają się w większości innymi rybami, inne jak sterlet i jesiotr syberyjski na cel bierze owady i larwy.

  Jesiotr - limity, wymiary, okresy ochronne »  Zakaz połowu - jesiotr jest rybą podlegającą ścisłej ochronie - Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 26.09.2001r. w sprawie określenia listy gatunków zwierząt rodzimych dziko występujących objętych ochroną gatunkową.

  • Po powrocie z 10 dniowej wyprawy na jezioro postanowiłem wybrać się na łowisko komercyjne Kamieńczyk, obfite w duże karpie i amury. Większość z was powie...

   czytaj więcej » 3


  • Wędkarze często demonizują sprawę sprzętu. Wszyscy ci, którzy narzekają na braki w swym wędkarskim arsenale, powinni przeczytać przytoczone poniżej fragmenty skeczu autorstwa Juliana Tuwima. Skecz ukazał się drukiem w miesięczniku „Naokoło Świata” w 1933 roku i nosił tytuł „Przestępca - Scenka z sądu na Polesiu”.

   czytaj więcej » 6


  • Postanowiłem rozłożyć kolejną wędkę. Rozłożyłem wędkę i zarzuciłem ją na wątróbkę drobiową. Po godzinie coś zaczęło delikatnie napinać plecionkę i delikatnie wciągać wędkę do wody. Zacinam, czuję mały opór dopiero przy brzegu. Ryba zaczęła szaleć i odjechała na ok. 10 metrów. Parę razy walła ogromną świece i po tym zauważyłem, że to jesiotr jeszcze troszkę poodjeżdżał ...

   czytaj więcej » 6


  • To jest dzisiaj 31.07.2012 wraz z tatą wybraliśmy się na małą wyprawę na rzekę Pilicę w okolicy miasta Sulejów. To tam, gdzie Pilica wpada do Zalewu Sulejowskiego. Na przepływankę z wody, bez woderów, w kąpielówkach - przecież jest ciepło. Raczej nie liczyliśmy na miażdżące efekty, i tak też było ja złapałem parę uklejek jednego małego leszczyka tata również nie miał rewelacyjnych okazów aż tu nagle...

   czytaj więcej » 26


  • Pierwsze branie ma Kuba sygnalizator pięknie „zagrał” cięcie i kij Kubasa gnie się w pałąk, a hamulec kołowrotka gra cudną melodię dla wędkarskich uszu. Po pierwszym odjeździe na 50m. Kuba zaczyna pompować i odzyskiwać żyłkę, jeszcze kilka mniejszych odjazdów i po około 20min zobaczyłem pięknego karpia pełnołuskiego, podbierak, mamy go na brzegu, waga, buzi i do wody.

   czytaj więcej » 13


  Jesiotr - czytaj więcej

  Jesiotr - galeria zdjęć  Jesiotr - zobacz inne zdjęcia »

  Jesiotr - grupy tematyczne:

  Zestaw skrócony - grupa stworzona dla pasjonatów metody skróconego zestawu - traktujących swoją przy…»

  78 wędkarzy |63 wątków

  Zapraszam wszystkich którym nie jest obce nocne przesiadywanie w nocy na rybach,czy to w ciepłą noc …»

  472 wędkarzy |49 wątków

  Otwarta Grupa stworzona dla pasjonatów łowienia białej ryby – stosujących gliny, ziemię, mine…»

  39 wędkarzy |7 wątków  Jesiotr - gdzie złowić?

  Mapa z łowiskami na których występuje - Jesiotr


  Jesiotr - galeria rekordów wędkarskich


  Google