Jelec - ryba jelec, jelce ryby


Jelec

(Leuciscus leuciscus)
Rodzina: karpiowate


 • Występowanie: Jelec, to ryba rzadziej poławiana w naszych wodach, nie należąca do gatunków popularnych. To ryba występująca powszechnie w niemal wszystkich zakątkach Europy. Czasami jelca można także złowić w Bałtyku, gdzie preferuje mało zasolone zatoki.
  Jeśli chodzi o słodkie zbiorniki w Polsce, to jelec jest zdecydowanym zwolennikiem rzek o piaszczystym dnie i silnym nurcie. Tu jelec ustawia się masowo tuż przy powierzchni wody, zwłaszcza podczas lata.

 • Morfologia: główne cechy budowy jelca to wysmukłość, silne, boczne spłaszczenie oraz zaostrzony pysk. To właśnie większa smukłość ciała, bardziej wykrojona płetwa odbytowa. oraz zdecydowanie większe łuski bez czarnej obwódki, to podstawowe cechy które różnią go od klenia. Charakterystyczne jest ubarwienie jelec – grzbiet posiada czarno-niebieski kolor z metalicznym połyskiem, boki i spód ciała są biało-żółte, z kolei płetwy blade, zwykle żółtawe lub lekko pomarańczowe. Jedynym mocniejszym kolorystycznie elementem są płetwa grzbietowa i ogonowa.

 • Żerowanie: głównym elementem diety jelca są przede wszystkim owady, takie jak larwy jętek, chruścików i ochotek, koniki polne i ćmy, a także robaki, skorupiaki wodne oraz owady latające. Jedynie dodatkiem w pokarmie tej ryby są miękkie części roślin.

  Rozmnażanie: tarło jelce ryby odbywają w marcu i kwietniu miejscówkach charakteryzujących się szybkim nurtem i bogatą roślinnością. W tym czasie ciało samca (mleczaka) pokrywają drobne brodawki. Złożona ikra o średnicy ok. 2 mm „ląduje” na podwodnej roślinności i kamieniach. Jelce osiągają dojrzałość płciową między trzecim i czwartym rokiem życia.

  Jelec okres ochronny: brak

  Jelec wymiar ochronny: 15 cm

  Jelec dzienny limit połowu: 5 kg • Jelec - aktualności


  Wędkarstwo spinningowe

  Jelec na spinning

  Przynętami na które biorą jelce są powierzchniowo pracujące wobki w max. rozmiarze 2,5cm uzbrojone w mikrokotwiczki ze względu na mały otwór gębowy naszej zdobyczy. Gdy 'robactwo' zaczyna wyłazić i fruwać nad powierzchnią wody to znak że nasza tytuło… 5

  Pierwsze rybki w 2011 roku

  Po 5 miesiącach przerwy czas zacząć nowy sezon wędkarski, pogoda może nie jest jeszcze taka jak w maju i dni są krótsze, ale trzeba w końcu zacząć łapac, więc 27.03.2011 postanowiłem wybrać się po raz pierwszy w roku na rybki jako łowisko obrałem 'ta…

  Małe rzeczki i strumienie, ciurki i dopływy

  Małe rzeczki, strumyki, ciurki i inne tego typu cieki wodne, których na mapach topograficznych jest bez liku. Często stanowiącą zlewnię większych strumieni lub bezpośrednie dopływy tych największych rzek nizinnych. Stanowią alternatywę dla tych wędka… 10

  Jelec - galeria zdjęć

   
   

  Jelec - więcej zdjęć »

  Jelec - gdzie złowić?  Jelec - więcej łowisk »

  Jelec - rekordy wędkarskie


  Jelec - więcej rekordów »


  Sklep


   


  Google