Jelec
 
 

Jelec

(Leuciscus leuciscus)
Rodzina: karpiowate


 • Występowanie: Jelec, to ryba rzadziej poławiana w naszych wodach, nie należąca do gatunków popularnych. To ryba występująca powszechnie w niemal wszystkich zakątkach Europy. Czasami jelca można także złowić w Bałtyku, gdzie preferuje mało zasolone zatoki.
  Jeśli chodzi o słodkie zbiorniki w Polsce, to jelec jest zdecydowanym zwolennikiem rzek o piaszczystym dnie i silnym nurcie. Tu jelec ustawia się masowo tuż przy powierzchni wody, zwłaszcza podczas lata.

 • Morfologia: główne cechy budowy jelca to wysmukłość, silne, boczne spłaszczenie oraz zaostrzony pysk. To właśnie większa smukłość ciała, bardziej wykrojona płetwa odbytowa. oraz zdecydowanie większe łuski bez czarnej obwódki, to podstawowe cechy które różnią go od klenia. Charakterystyczne jest ubarwienie jelec – grzbiet posiada czarno-niebieski kolor z metalicznym połyskiem, boki i spód ciała są biało-żółte, z kolei płetwy blade, zwykle żółtawe lub lekko pomarańczowe. Jedynym mocniejszym kolorystycznie elementem są płetwa grzbietowa i ogonowa.

 • Żerowanie: głównym elementem diety jelca są przede wszystkim owady, takie jak larwy jętek, chruścików i ochotek, koniki polne i ćmy, a także robaki, skorupiaki wodne oraz owady latające. Jedynie dodatkiem w pokarmie tej ryby są miękkie części roślin.

  Jelec - limity, wymiary, okresy ochronne »
  • Nie od dziś wiadomo że koniki polne to bardzo skuteczna przynęta na takie ryby jak kleń, jaź, leszcz, wzdręga czy płoć. Ale tym razem zajmiemy się kleniem, głównym smakoszem koników polnych na którego sezon zaczyna się w czerwcu wraz z ich pojawieniem i trwa mniej więcej do połowy września. Nie jest to wybredna ryba co za tym idzie atakuje z powierzchni prawie wszystko...

   czytaj więcej » 11


  • Przynętami na które biorą jelce są powierzchniowo pracujące wobki w max. rozmiarze 2,5cm uzbrojone w mikrokotwiczki ze względu na mały otwór gębowy naszej zdobyczy. Gdy 'robactwo' zaczyna wyłazić i fruwać nad powierzchnią wody to znak że nasza tytułowa ryba jest na braniu. Jak łowić? Musimy uzbroić się w cierpliwość i wygodny fotelik wedkarski.

   czytaj więcej » 5


  • Po 5 miesiącach przerwy czas zacząć nowy sezon wędkarski, pogoda może nie jest jeszcze taka jak w maju i dni są krótsze, ale trzeba w końcu zacząć łapac, więc 27.03.2011 postanowiłem wybrać się po raz pierwszy w roku na rybki jako łowisko obrałem 'tame na basztowej', zanęte płoć - traper przygotowałem w domu, przetarłem przez sitko dodałem ziemi i na łowisku dodałem garść pinek...

   czytaj więcej » 0


  • Małe rzeczki, strumyki, ciurki i inne tego typu cieki wodne, których na mapach topograficznych jest bez liku. Często stanowiącą zlewnię większych strumieni lub bezpośrednie dopływy tych największych rzek nizinnych. Stanowią alternatywę dla tych wędkarzy, którzy w równym stopniu czerpią przyjemność z aktywnego wypoczynku na łonie natury, co z wędkowania...

   czytaj więcej » 10


  Jelec - czytaj więcej

  Jelec - galeria zdjęć  Jelec - zobacz inne zdjęcia »

  Jelec - grupy tematyczne:

  Zestaw skrócony - grupa stworzona dla pasjonatów metody skróconego zestawu - traktujących swoją przy…»

  78 wędkarzy |63 wątków

  Grupa poświęcona wyrobom Salmo. Nowości, testy, sukcesy, opinie, rekordowe ryby złowione na przynęty…»

  47 wędkarzy |7 wątków

  Otwarta Grupa stworzona dla pasjonatów łowienia białej ryby – stosujących gliny, ziemię, mine…»

  40 wędkarzy |7 wątków  Jelec - gdzie złowić?

  Mapa z łowiskami na których występuje - Jelec


  Jelec - galeria rekordów wędkarskich


  Google