Belona - ryba belona, belony ryby

wedkuje

Belona
 
 


belona, ryba, ryby, belonyBelona
(belone belone L)
Rodzina:
belonowate (belonidae)


• Występowanie: wody pelagialne wschodniego Oceanu Atlantyckiego i mórz przyległych (Morze Śródziemne, Północne, Bałtyckie i Czarne). U nas belony ryby można spotkać w płytkich wodach przybrzeżnych Bałtyku oraz otwartym morzu.

• Morfologia: belona ma ciało bardzo mocno wydłużone w kształcie strzały, okrągłe w przekroju; linia boczna wyraźna przebiegająca wzdłuż brzucha; głowa podłużna z paszczą w kształcie dziobu wyposażoną w rzędy zębów. Płetwy belony pozbawione są promieni twardych, natomiast płetwy brzuszne, grzbietwa i odbytowa są charakterystycznie przesunięte w kierunku ogona. Jej grzbiet jest ciemnoniebieski, bądź ciemnozielony, boki srebrne, bardzo lśniące, brzuch zdecydowanie biały z żółtym połyskiem.

• Żerowanie: belona to typowy drapieżnik polujący blisko powierzchni wody na ławice cierników, śledzi i szprotów oraz drobne zwierzęta wodne. Belona żywi się również skorupiakami i kałamarnicami.

Belona - limity, wymiary, okresy ochronne » • Rhino to definitywnie marka dla poważnych wędkarzy. Nazwę tę noszą produkty poszukiwane przez każdego, kto oczekuje maksymalnej wydajności i gwarancji niezmiennej jakości. Od wielu lat Rhino umacnia swoją pozycję producenta przynęt trollingowych przeznaczonych do połowów morskich.  Przedstawiamy kilka serii blach trolingowych. SERIA RHINO TROLLING 3395 - Chcesz złowić dużą rybę, prawda? I chcesz holować średnie i duże sztuczne przynęty z tą samą...

  czytaj więcej » 0


 • Od dawna chodził za mną spinningowy kołowrotek mocny, niewielki, dobrej marki, niezawodny i taki, który chętnie będę zabierał do łowienia różnych ryb. Dotychczas kupowałem kołowrotki wg schematu „rybowego”: ten na bolenia, ten na klenia, ten na sandacza itd. Teraz postanowiłem zrobić inaczej. Upatrzyłem sobie bardzo dobrą Okumę, jeszcze w tamtym...

  czytaj więcej » 27


 • Wkroczyłem na betonowy występ i zaciągnąłem się powietrzem. W nozdrza uderzył mnie znajomy fetorek. Stałem nad ujściem kanału burzowego. Nie, nie myślcie, że Norwedzy pompowali na nasz wzór nieoczyszczone ścieki do rzeki. Nic z tych rzeczy. To zwykłe ujście rury odprowadzającej deszczówkę z ulic. Moje wtargnięcie na ambonę obudziło rurę do życia. Zastygłem w bezruchu i z niedowierzaniem wpatrywałem się w niesamowity widok.

  czytaj więcej » 19


 • W końcu zakwitł rzepak, temperatura wody wzrosła i można jak co roku o tej porze, poobcować z beloną. Nie myślę wcale o wydawnictwie „Bellona” i czytaniu jego książek, bynajmniej wspomniane symptomy nie powodują wzmożonej aktywności czytelników, a raczej wędkarzy. I dlatego mówię o obcowaniu z tym specyficznym gatunkiem ryby. Bardzo walecznej i potrafiącej zrobić najróżniejsze figury akrobatyczne.

  czytaj więcej » 22


 • Przypominam, że zapisy na II edycję Belonady Zachodniopomorskiej, można dokonywać do końca kwietnia 2011r. Liczba miejsc jest ograniczona i decyduje data wpłaty. Wpisowe w wysokości 150zł. należy wpłacać na konto: Lukas Bank w Szczecinie, nr konta 53 1940 1076 4917 1912 0000 0000 z dopiskiem „Belonada Zachodniopomorska „ i numerem telefonu kontaktowego.

  czytaj więcej » 3


Belona - czytaj więcej

Belona - galeria zdjęćBelona - zobacz inne zdjęcia »

Belona - grupy tematyczne:

Surfcasting - wędkarstwo plażowe - grupa utworzona w celu dzielenia się doświadczen…»

35 wędkarzy |60 wątków

Zestaw skrócony - grupa stworzona dla pasjonatów metody skróconego zestawu - traktu…»

75 wędkarzy |45 wątków

Grupa zrzeszająca wędkarzy, którzy dokonują połowu ryb na ciasta wędkarskie te kupione w sklepie węd…»

59 wędkarzy |19 wątkówBelona - gdzie złowić?

Mapa z łowiskami na których występuje - Belona


Belona - galeria rekordów wędkarskich


Google