Wędkarstwo spławikowe - zestaw skócony

/ 8 komentarzy / 2 zdjęć


Wędkarstwo spławikowe zestaw – jedna ze spławikowych metod połowu budzi zainteresowanie wielu wędkarzy, ale dla większości przyswojenie sobie jej zasad jest nie lada wyzwaniem. Warto jednak poznać tajniki tej bardzo precyzyjnej metody połowu. Na początek sprzęt i sposób montażu.

Idealna wędka powinna mieć długość 11-13 metrów. Polecam model firmy Willebroek – moim zdaniem kij dla każdego - mocny, idealny do metody skróconego zestawu. Koszt takiej wędki to 860 zł. Drugi podstawowy element w tej metodzie to oczywiście zestaw składający się z ciężarka, haczyka i spławika. Całość powinna mieć następującą kolejność: wędka – żyłka - spławik - ciężarki - przypon - haczyk - przynęta (larwy ochotki, biały robak, przynęty roślinne). Do zestawu trzeba również zastosować specjalną gumę, którą w momencie zacięcia ryby trzeba cofnąć. Na rynku dostępne są specjalne korki, które mocuje sięw drugiej części wędki, licząc od szczytówki. Mamy więc korek z gumą, do niego na szczytówce wiąże się specjalną zapinkę, do której później dopina się zestaw. Takie rozwiązanie, w momencie zacięcia daje nam nie tylko prezycyjne łowienie, guma niweluje również ewentualne błędy.

Jak montujemy całość? Do wyboru mamy dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na dołączeniu zestawu do samej szczytówki poprzez łącznik - z jednej strony wkładamy do niego szczytówkę, a z drugiej strony dopinamy zestaw. Drugi ze sposobów wiąże się natomiast z użyciem korka, tzw. drabinki, który wkłada się w 3-4 skład wędki razem z gumą oraz tulejki teflonowej, którą wkleja się w szczytówkę i łącznik (z drugiej strony dowiązuje się gumę).

Łowienie tą metodą polega na precyzyjnym rzucaniu zestawu w wodę, tak aby znalazł się on dokładnie w miejscu naszego nęcenia. Aby osiągnąć taki efekt niezbędne jest odpowiednie przygotowanie stanowiska. Wędkę należy umocować w specjalnych hakach - jeden z nich jest zagięty ku dołowi, a drugi do góry, dzięki czemu wędka sama wisi tuż nad wodą. Podczas jej ustawiania należy jednak pamiętać o znalezieniu odpowiedniego miejsca na drugiej stronie brzegu, dowolny punkt odniesienia, np. drzewo. Często zapominają o tym nawet doświadczeni, utytułowani wędkarze, natomiast dzięki temu mamy pewność, że zestaw leży dokładnie w tym samym miejscu, co na początku. Przydaje się to zwłaszcza podczas zanęcania - gdy weźmiemy wędkę będzie ona bowiem znajdowała się w tym samym miejscu, gdzie wrzucaliśmy zanętę.
Dzięki takim rozwiązaniom metoda odległościowa sprawdza się niemal na wszystkich zbiornikach, nawet w rzekach. Niejednokrotnie zdarzało mi się łowić tą metodą nawet 2-3-kilogramowe okazy, czego i Wam życzę.

Wędkarstwo spławikowe zestaw - już niedługo szczegóły metody odległościowej.


 


4.5
Oceń
(48 głosów)

 

Wędkarstwo spławikowe - zestaw skócony - opinie i komentarze

u?ytkownik1444u?ytkownik1444
0
bardzo ladnie opisane sam lowie na bata fajna sprawa (2008-07-25 09:00)
troctroc
+2
Niezapomniane wrażenia łowiąc takim zestawem 1,5 kg liny lub duże karasie, a jaka frajda jak można precyzyjnie wrzucić przynętę poza trzciny lub w okolice grążeli- polecam tą metodę- typowy sport. Pozdrawiam. (2008-08-08 21:48)
MirosMiros
+1
Uwielbiam wędkowanie tą metodą. Przynosi mi ona dużo zadowolenia. Najwazniejsze to punktowe nęcenie i wstawianie zestawu w to samo miejsce. Mozna dobrze połowić. Pozdrawiam (2008-11-16 15:39)
rafal.bacarafal.baca
0
Fantastyczny tekst, ale przecież pisał go człowiek - legenda! Gratuluję osiągnięć i pozdrawiam (2009-04-26 23:51)
karoltsu1karoltsu1
+2
Podoba się mi.Rzeczowo(taki znawca)przedstawione,same korzyści z czytania.Daje 5*****.  
(2010-02-12 23:01)
u?ytkownik39709u?ytkownik39709
0
uwielbiam łowić zestawem skróconym i czytać artykuły na ten temat *****
(2010-08-22 21:37)
mlotek2222mlotek2222
+2
Krótko zwiężle i na temat , lubie czytac artykuły na temat skróconego zestawu.Oczywiscie daję piąteczkie .Pozdrawiam (2011-01-13 08:38)
Adriano81Adriano81
0
super . (2014-08-20 20:16)

skomentuj ten artykuł