Zalew Sulejowski- Zarzęcin

/ 9 komentarzy

Zalew Sulejowski - maj to czas łowców szczupaków. Niewiele więc myśląc przewertowaliśmy ubiegłoroczne medalowe zgłoszenia ryb tego gatunku. Wynik był zaskakujący. Okazało się bowiem, że najlepsze łowisko dużych szczupaków nie znajduje się na jakimś pojezierzu, ale w Polsce Centralnej, a jest nim Zalew Sulejowski. Dalsze dochodzenie, przeprowadzone już nad wodami zalewu, potwierdziło redakcyjną statystykę. Są duże szczupaki!
Zalew Sulejowski ma 25 km długości i 1 - 2,2 km szerokości. Powstał 30 lat temu, by zaopatrywać w wodę aglomerację łódzką. Zasilany przez dwie rzeki: Pilicę i Luciążę, doskonale spełniał swą rolę. Szybko też wpisał się w wędkarską mapę kraju, stając się istnym rajem dla pozbawionych większych wód wędkarzy z okolic Łodzi. Dziś zalew nie pełni już funkcji zaopatrzeniowych. Łódź i jej okolice czerpią wodę ze studni głębinowych. Wędkarskiej sławy jednak nie utracił, zwłaszcza w oczach wielbicieli spławika i spinningu z centrum Polski. Przez lata zmieniał się skład ichtiofauny, ale wędkarzy nigdy tu nie brakowało.

Czego oczy nie widzą

tego sercu nie żal - powiada przysłowie. Ból polega na tym, że przed okiem doświadczonego wędkarza woda niewiele ukryje. Nie jest więc tajemnicą, że w sulejowskiej toni pływają ogromne karpie (100 cm długości) i nieco mniej równie dużych amurów. Bogactwo racicznicy sprawia, że tutejsze płocie przekraczają masę 1 kg. Nad dnem zbiornik penetrują stada leszczy, wśród których prym wiodą "patelnie" ważące ponad 3 kg, a pod powierzchnią buszują bolenie o masie nawet 7 kg. Bardzo licznie reprezentowane są okonie. Licznie i godnie. U progu lata, na początku zakwitu wody, łowione są sztuki dochodzące do 2 kg. Nieco gorzej jest z sandaczami, które jeszcze kilka lat temu były ozdobą zalewu. Na szczęście, dzięki zarybieniom, populacja tych ryb odradza się, o czym świadczy ogromna ilość sandaczowej młodzieży (ryby o długości 25 - 45 cm). Również dzięki prowadzonym od 1992 r zarybieniom Zalew Sulejowski staje się coraz atrakcyjniejszym łowiskiem sumów. Latem, przy niskiej wodzie w Pilicy, można zaobserwować wielkie sumiska ciągnące do rzeki, a w ubiegłym roku złowiono w zalewie suma ważącego już 34 kg. Ale na królowanie sumów przyjdzie jeszcze czas.

Berło dzierżą szczupaki
Póki co Zalew Sulejowski to ich królestwo. Są wszędzie, co jest efektem zarówno naturalnego tarła, jak i systematycznych zarybień. Oczywiście przeważa szczupacza drobnica, ale też złowienie sztuki ważącej 3 - 4 kg nie należy do wydarzenia, które wstrząsałoby wędkarskim światkiem na brzegach zalewu. Co innego ubiegłoroczna, złowiona na spinning bestia, która ważyła 12,5 kg, albo ten potwór o długości 107 cm oceniany na ponad 10 kg. O takich szczupakach pamięć szybko nie ginie, ale też nie trafiają się one tak często. Warto wiedzieć, jak ich szukać. Pierwsze szczupakowe miejsca znajdują się już u ujścia Pilicy i Luciąży. Zalew jest tu płytki (1 - 2 m), pełen maleńkich wysepek i wypłyceń. Idealne miejsce dla dorastających szczupaków i właśnie takich jest tu w bród. Nie dajmy się jednak zwieść, wśród nich trafiają się też te większe. Nieco dalej w dół zalewu wschodni jego brzeg tworzy rozległą zatokę. Woda kryje tu pozostałości zatopionego lasu, który teraz stał się czatownią podwodnych drapieżników. Mogą to być również "dwucyfrowi" przedstawiciele szczupaczego rodu, ale też połowy nie będą łatwe. Podwodne pniaki nie sprzyjają wędkarzom. Zatoka kończy się przewężeniem, które stopniowo rozszerza się. Tu jest już głębiej. W starym korycie Pilicy głębokość dochodzi nawet do 5 m. Akwen od początku przewężenia, aż do pierwszej wyspy, jest także doskonałym łowiskiem dużych szczupaków, choć trudno je tu zlokalizować. Łatwiej tego dokonać na tzw. "Czarnym Jeziorze". Zanim powstał zalew rzeczywiście istniało tu niewielkie jezioro, słynące również ze szczupaków. Dziś wzgórza okalające brzegi jeziorka tworzą na czaszy zalewu grupę wysp. Między nimi pozostały szczupaki, zapewne wierne swojemu matecznikowi. Poniżej wysp zalewem rządzą już sumy, sandacze i okonie.

To trzeba wiedzieć!
Zalew Sulejowski dzierżawiony jest przez Zarząd Okręgu PZW w Piotrkowie Trybunalskim. Wędkarze łowić na nim mogą po uiszczeniu opłaty okręgowej. Korzystanie ze środków pływających wymaga dodatkowej opłaty. Z łodzi i pontonów można łowić od 1.04 do końca roku (nocą od 1.06 do 30.09). Zakazany jest trolling i korzystanie z silników spalinowych. Wymiar ochronny szczupaka wynosi 45 cm, sandacza 50 cm, okonia i płoci 15 cm. W Barkowicach Mokrych znajduje się stanica PZW dysponująca 15 łodziami, parkingiem, polem namiotowym oraz miejscami noclegowymi w 6 przyczepach campingowych.

Jerzy Kuligowski (wędkarz z Piotrkowa Trybunalskiego):
Wśród przynęt spinningowych na sulejowskie szczupaki prym wiodą woblery (7 - 9 cm) i duże gumy. Ponieważ zalew miał zwykle mętną wodę, do dziś pokutuje przekonanie o skuteczności jaskrawej kolorystyki przynęt. Teraz woda znacznie się oczyściła i z tą skutecznością bywa różnie. Coraz częściej łowniejsze okazują się przynęty w kolorze czarnym, brązowym czy tzw. "podbite oko" (fioletowy) z odrobiną brokatu. Koledzy łowiący sportowo na drobne przynęty dowodzą, że również "paprochy" trafiają w szczupacze gusta. Zwłaszcza na płytkich łowiskach w górze zalewu. Inni z kolei wędkarze pozostali wierni błystkom obrotowym. Są one najczęściej srebrne z paletką czarną w żółte kropki.

Marian Krakowski (wędkarz z Radomska):
Sam przekonałem się o rozmiarach sulejowskich szczupaków w maju 4 lata temu. Wypłynęliśmy z kolegą dosłownie na chwilę trochę pospinningować i na dużego rippera przypominającego okonia zacięliśmy rybę, która woziła nas przez 40 minut. Nawet ją zobaczyliśmy. Szczupak był długości połowy łodzi. Nie dał się wyjąć. Musieliśmy odciąć żyłkę. Łowię głównie na Meppsa 3 fluo, który sprawdza się najlepiej, gdy następuje lekki zakwit wody. Poza tym używam woblerów własnej produkcji i oczywiście dużych gum.

Sulejowskie opowieści - Na smyczy
Zwijaliśmy się. Prawdę mówiąc mieliśmy już dość po całonocnej, bezrybnej zasiadce na malutkiej wysepce. Tylko Wojtek nie potrafił odpuścić. Wiercił się, wiercił, w końcu stanął dumny na brzegu ze spinningiem, na którym smętnie dyndała wygrzebana z klamotów, zmiętoszona guma. My się pakujemy, a on sobie rzuca - szlag by to! "Mam coś!" - z naszej strony demonstracyjny brak zainteresowania. "Coś dużego!" Rzeczywiście! Wędka wygięta do granic możliwości, kołowrotek pogwizduje, jednym słowem coś dużego. Zadudniły szybciej wędkarskie serca. Podbiegliśmy do Wojtka i kibicujemy. Po kilku minutach, parę metrów od brzegu, w fontannach wody przewaliło się spore szczupaczysko. Jeszcze parę razy zabełtało toń, by w końcu wyłożyć się na płyciźnie niemal pod naszymi nogami. Ile mógł mieć? Może 6, może 8 kg. W każdym razie nikt z nas nie myślał go zabierać, a aparatu fotograficznego nie mieliśmy. "No dobra, to teraz go wypuść" - oznajmił ktoś złośliwie. Biedny Wojtek. Tak chciał nacieszyć się swoją nieoczekiwaną zdobyczą, że chyba ze trzy razy przeprowadził szczupaka dookoła wyspy. Wolniutko, ostrożnie, na wyciągniętym nad wodę spinningu. Później opowiadał, że po to prowadzał szczupaka "na smyczy", żeby ryba odzyskała kondycję.

Sulejowskie opowieści - Podbieranie - przytulanie
Facet siedział na pontonie kilkanaście metrów ode mnie. Łowiliśmy na skraju trzcinowiska: ja płotki, on coś kombinował z żywcem. I to sporym żywcem w postaci pokaźnych krąpi. Od czasu do czasu kątem oka kontrolowałem duży, jaskrawy spławik sąsiada, ale brania nie zauważyłem. Dopiero nagły ruch kazał mi spojrzeć w bok. Facet coś holował, a właściwie robił co mógł, by to "coś" nie wyholowało jego. Zapierał się o burty pontonu, a żyłka aż furczała. W końcu ryba zaczęła słabnąć. Mój sąsiad wziął się za "pompowanie", odzyskując mozolnie utracone metry dystansu. Na wodzie pojawił się gejzer, później następny... Duży szczupak! Był coraz bliżej. Jeszcze chwila i zobaczę go przy burcie pontonu. Ale gdzie tam! Burta pontonu wyraźnie nie spodobała się szczupakowi. Nagle zmienił taktykę i energicznym ślizgiem wbił się w trzcinowisko. Koniec? Facet parę razy bezradnie machnął wędką, a potem... powoli zsunął się do wody! Sięgała mu do połowy piersi, gdy brnął rozgarniając trzciny. W pewnym momencie pochylił się, obiema rękoma przytulił szczupaka i tak trzymając w objęciach wyniósł go na brzeg. Ryba miała prawie 9 kg.

Marek Kluczek - Zalew Sulejowski



Zalew Sulejowski- Zarzęcin opis łowiska:

Akwen: Zbiornik Zalew Sulejowski »
GPS: N 51o 25' 11" E 19o 55' 53"
Położenie: Województwo: Łódzkie » Powiat: Piotrkowski » Gmina: Sulejów
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Piotrków Trybunalski » (zobacz porozumienia Okręg PZW Piotrków Trybunalski 2024r »)
Regulamin połowu:Z łodzi i pontonów można łowić od 1.04 do końca roku (nocą od 1.06 do 30.09). Zakazany jest trolling i korzystanie z silników spalinowych.
Noclegi w pobliżu: Sulejów - meteor
Tagi łowiska: ŁÓDZKIE ZALEWY, ZALEWY Okręg PZW Piotrków Trybunalski

 

4.1
Oceń
(16 głosów)

Zalew Sulejowski- Zarzęcin mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację



- opinie i komentarze

Adam NEXAdam NEX
0
Mam prośbę o podanie adresu i telefonu do przystani PZW. Pozdrawiam (2008-07-11 06:59)
sandacz206sandacz206
0
Zamierzam w 2012 roku wędkowac na zalewie. Nie wiem tylko gdzie lepiej, czy na sulejowskim czy na Jeziorsku. Narazie zbieram informacje o tych zbiornikach i rzekach Pilicy i Warty. Zatrzymam się w Pabianicach. Interesuje mnie dojazd w pobliże wody by zwodować łódke i pozostawić auto. Obecnie wędkuję na jeziorach Warmii i Mazur. Sytuacja rodzinna zmusza mnie do zmiany miejsca zamieszkania. Nie chciałbym stracić swojego hobby jakim jest wędkarstwo. A wędkuję poczynając od kija leszczynowego. Kto może mi cokolwiek napisac o tych zbiornikach wodnych. Bo w pobliżu chyba nic więcej nie ma. Małe akwariowe i prywatne stawki mnie nie interesują. Lubie zapolować na wybrane gatunki ryb i widzieć przed sobą prawdziwą wodę. Nie łowie płotek, wzdręg i krąpi. (2011-12-15 18:23)
sandacz206sandacz206
0
Gdzie można się dowiedzieć w jakim rejonie można ływac łódką. Kto tym zarządza. Łowię wyłącznie z łódki. Gdzie sa dostępne brzegi by łódke zwodować i zostawić nie daleko auto. (2011-12-16 21:47)
sandacz206sandacz206
0

Siarczysty mróz dokonał dzieła. Lód bezpieczny, tylko łowić okonie. Brakuje chętnych do wyjścia w takie mrozy. 2012 r. 1-luty.

(2012-02-01 08:13)
sandacz206sandacz206
0
Mam pytanie. Dlaczego żadne koło PZW w agromeracji Łodzi nie wykorzysta pięknej wody z dopływem i odpływem, jaką są stawy Stefańskiego. Wystarczy tyko pomyślności, by zagospodarować ten staw mający powierzchnię kilku hektarów. Rzesze wędkarzy dołączyło by z Pabianic i z okolicy. Z chęcią wstępowało do PZW. Jest to gminny ośrodek nie wykorzystany absolutnie. Kilka zardzewiałych wodnych rowerów, podupadły budynek i brak nadzoru. Aż trudno uwierzyć by taka piękna woda z pasem przybrzeżnej trzciny i grażeli, nie można było wykorzystać w rejonie, gdzie takiej właśnie wody brakuje. Gdzieś jest tu pies pogrzebany. Jestem pewny że ten staw nadaje się na hodowlę karasi linów i szczupaków. A być może również i karpi. Zarabiał by na takiej inwestycji ośrodek w 100 %. Daję tą wodę pod rozwagę najblizszego koła PZW, i wspólnymi siłami wygospodarować ten znakomity i zapomniany staw, pięknie położony, otoczony zielenią i zadrzewionym brzegiem. Skrawek pięknego miejsca do odpoczynku. To nie możliwe, by tego miejsca do tej pory nie zauważyć. Po co wam jeżdzić na zalew Sulejowski czy na Jeziorsko. Niech się ktoś tym zajmie i przejmie to co leży w zasięgu ręki. z pozdrowieniami /sandacz-206/ (2012-02-13 11:41)
sandacz206sandacz206
0
Sprawa dotyczy nadal '' Stawów Stefańskiego'' Może być wymijająca odpowiedź że słaba jest tam zapora, by gromadzić większą ilość wody. Otóż tą zaporę należy doprowadzić do stanu bezpiecznego, i gmina będzie czerpać niewspółmierne korzyści, w porównaniu do obecnego stanu. Jestem przekonany że inwestycja zwróci się w krótkim czasie. A w tym miejscu wędkarzy wnoszących opłaty, napewno nie zabraknie. Wystarczy zgłosić w kołach, i zebrać dodatkową dobrowolną składkę, by uruchomić działalność (2012-02-13 11:56)
sandacz206sandacz206
0
Zapewne zbiornik sulejowski czy zbiornik Jeziorsko są nieporównywalnie atrakcyjniejsze niż taki tam sobie staw. Ale dlaczego by stawy Stefańskiego nie wykorzystać do tak zacnych celów, jakim jest wędkarstwo. Na tym stawie nawet hodowlę narybku można by było prowadzić. (2012-02-13 12:04)
MISIEK 26MISIEK 26
0
ZALEW SULEJOWKI SŁYNIE Z DUŻYCH OKAZÓW RYB.JEST TO BOGATE ŁOWISKO RYBNE. DOMINUJACE GATUNKI SPOTYKANE NA ZALEWIE TO OLBRZYMIE SUMY SANDACZE SZCZUPAKI KARPIE OKONIE I LESZCZE . WARTO ODWIEDZIC TO ŁOWISKO BY MILO SPENDZIC CZAS I OCZYWISCIE ZŁOWIC ŁADNĄ RYBKE (2012-02-25 14:55)
dario82dario82
0
Witajcie. Mam pytanie. Jestem z okregu przysucha czyli Zalew Sulejowski jest w moim rejonie. Czy mimo to że mam karte wedkarską z tego rejony za łowienie na tym zbiorniku musze dodatkowo płacić, cytat "Wędkarze łowić na nim mogą po uiszczeniu opłaty okręgowej" ?? Z góry dzieki za odpowiedz (2013-07-04 18:24)

skomentuj ten artykuł