Pilica wypływa ze źródeł krasowych położonych 348 m n.p.m. na Wyżynie Częstochowskiej we wsi Wola Kocikowa. Płynie ona najpierw w kierunku północno-wschodnim, po kilkunastu kilometrach, pod Żarnowcem, zdecydowanie zmienia kierunek na północny. Ten kurs, z niewielkimi odchyleniami na wschód i na zachód, utrzymuje Pilica aż do Sulejowa. Tu skręca na północny-wschód, by na kilka kilometrów przed ujściem do Wisły zwrócić się na północ. Rzeka wpada do Wisły, na 342 km długości, dwoma ramionami na wysokości 96 m n.p.m.

Nie opodal źródeł rzeki leży miasto Pilica, a 7 km od jej ujścia wieś o nazwie Pilica.
Dolina rzeki jest w pewnym sensie typowa, podobną ma wiele rzek Polski. Łamany, esowaty jej bieg świadczy o zróżnicowanym pochodzeniu poszczególnych odcinków łożyska. Koryto Pilicy jest bardzo urozmaicone przez liczne wyspy, zakola i odnogi, co związane jest z budową geologiczną podłoża. Łożysko rozszerza się w miarę oddalania się rzeki od źródeł i przyjmowania nowych mas wody z dopływów. Jego szerokość wynosi 2 m (sztuczny kanał) w części przyźródłowej, 30 m nieco powyżej Koniecpola, a przeszło 300 m w dolnym i miejscami w środkowym biegu. Średnia szerokość wynosi 100 m. W okolicy Inowłodza charakterystyczne sa przełomy Pilicy. Ich powstanie jest związane z wychodniami na powierzchnię skał starszego podłoża - wieku mezozoicznego.

Dorzecze Pilicy (9245 km kw.) ma kształt nieregularny. W dolnym i górnym biegu rzeki jest stosunkowo wąskie, natomiast w części środkowej bardzo rozbudowane, jego szerokość dochodzi do 120 km. Na całej swej długości Pilica przyjmuje 14 większych dopływów (po 7 lewo i prawobrzeżnych). Największy z nich to prawobrzeżna Drzewiczka, wpadająca do Pilicy w okolicy Nowego Miasta, jej długość wynosi ok. ok. 81 km. Największy lewobrzeżny dopływ, Wolbórka, bierze początek wśród wzniesień łódzkich, po przepłynięciu 60 km uchodzi do Pilicy pod Tomaszowem Mazowieckim. Również ważnym dopływem jest lewobrzeżna Luciąża (45 km długości), która uchodzi do Zbiornika Sulejowskiego.



Rzeka Pilica opis łowiska:

Akwen: Rzeka Pilica: od zb. Sulejowskiego - do Drzewiczki (obw. 4) »
GPS: N 51o 31' 8" E 20o 1' 2"
Położenie: Województwo: Łódzkie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Piotrków Trybunalski » (zobacz porozumienia Okręg PZW Piotrków Trybunalski 2024r »)
Noclegi w pobliżu: Tomaszów Mazowiecki - meteor
Tagi łowiska: ŁÓDZKIE RZEKI, RZEKI Okręg PZW Piotrków Trybunalski

 

4.5
Oceń
(11 głosów)

Rzeka Pilica mapa:



- opinie i komentarze

dany21dany21
0
Wędkuje w Pilicy na odcinku od Białobrzegów do Warki, niestety na tym odcinku jest bardzo mało ryb, rzeka bardzo płytka a ryba która siedzi w głebszych dołkach systematycznie jest nękana przez kłusowników. (2008-08-07 10:48)
rybousty11xdrybousty11xd
0
Wędkuje w Pilicy na odcinku od Białobrzegów do Warki, niestety na tym odcinku jest bardzo mało ryb, rzeka bardzo płytka a ryba która siedzi w głebszych dołkach systematycznie jest nękana przez kłusowników. u mnie to samo łapie na odcinku koniecpol Szczekociny (2009-01-21 14:12)
dany21dany21
0
Muszę dodać że oprócz wymienionych gatunków ryb wystepują jeszcze licznie klenie, jazie (okazy 2 kg nie są rzadkością) i karasie. Sporadycznie występuje węgorz i miętus. (2009-07-12 11:15)
kamcomkamcom
0
Witam
Fajnym miejscem było spiętrzenie wody w okolicy mostu kolejowego w Tomaszowie , chodzi dokładnie o okres w którym wymyło drugi brzeg . Nocne zasiadki były czymś nie do opisania . Często trzeba było pilnować wędki . Złapane rybki to m/n węgorz , szczupak , sandacz , okoni mnóstwo . Co do pilnowania wędki zdarzenie miało miejsce   w sierpniu 2004 na leszcza wielkości dłoni , moja zaskoczenie było tak duże że na szczęście skończyło się na zerwaniu martwej rybki a kij nie trafił o mało do wody .
Pozdrawiam i życzę innym takich wrażeń .
(2011-04-24 18:18)
mateozet21mateozet21
0
W Pilicy można też złowić pstrąga potokowego na odcinku pod opieką okręgu PZW Częstochowa. (2012-08-24 00:37)
weekendowy moczykijweekendowy moczykij
0
Powyżej Białobrzegów tez nie jest lepiej. Teraz pewniakiem jest wszędobylska ukleja. Fajnym miejscem jest zakole rzeki powyżej mostu w Mysiakowcu. (2013-09-10 11:19)

skomentuj ten artykuł