Jezioro Lubie leży na Pojezierzu Drawskim, w województwie zachodniopomorskim. Jezioro ma kształt rynny o długości 14 km, głębokość wynosi do 46,2 m ,a jego cała powierzchnia to 1467 ha. Lubie posiada pięć wysp i otoczone jest masywnymi wałami morenowymi o stromych brzegach. Południowy brzeg porasta Puszcza Drawska stanowiąca obszar poligonu. Zasadniczo wstęp jest wzbroniony, ale ani grzybiarze ani wędkarze nie traktują tego poważnie.

To przez j. Lubie przepływa rzeka Drawa, słynna ze spływów kajakarskich. Wokół jeziora biegnie szlak rowerowy o długości około 50 km. Jezioro obfituje w następujące gatunki ryb; okoń, szczupak, leszcz, płoć a z racji głębokości i czystości wody takrze sieje i sielawy.

Teraz trochę słów o wędkowaniu, natomiast na szczupaka polecam spining uzbrojony w żyłkę nie mniejszą jak 0.22 mm, a za przynętę używam gumy wielkości od 3.5 do 7 cm w różnych kolorach, moja sprawdzona to kopyto perłowo-czarne 5 cm na główce 7 gr. Szczupaki najlepiej gryzą po południowej stronie jeziora przy pasie trzcin i głębokości do 5 m.

Co do okonia to polecam zestaw lżejszy z małymi gumkami o różnych kolorach, nigdy nie wiadomo co im przypadnie do gustu, polecam równiesz delikatną żywcówkę, pasiaki w małe żywczyki walą jak najęte. Z szukaniem okoni nie będziemy mieli problemu, gdyż pomogą nam w tym współpracujące z nami mewy i rybitwy a najlepsza pora to poranek i zmierzch.

Co do leszczy i płoci to nie trzeba ich szukać, wystarczy ustawić się na głębokości do10m i sypnąć garść kukurydzy a po chwili zaczną się brania, ja wędkuje wędką dł 3,90m z żyłką 18mm i spławikiem przelotowym w gramaturze 7-10, na chaczyk zakładam dwa ziarna kukurydzy.

Nad tym jeziorem jestem co roku, z dojazdem do jeziora Lubie najlepiej jest od Drawska do Gudowa, do wschodniej części od Złocieńca na Lubieszewo tam trzeba szukać drogi z drogowskazami do ośrodków.

Podsumowując, jezioro jest badzo ładne, linia brzegowa urozmaicona, a jego zaletą jest dzikość, odludność, cisza i spokój. No i są naprawdę piękne ryby.

 

Jezioro Lubie opis łowiska:

Akwen: Jezioro Lubie »
GPS: N 53o 27' 32" E 15o 53' 58"
Położenie: Województwo: Zachodniopomorskie » Powiat: Drawski » Gmina: Złocieniec
Właściciel: Łowisko specjalne
Tagi łowiska: Jeziora zachodniopomorskie »

 

4.1
Oceń
(11 głosów)

Jezioro Lubie mapa:

Reklama
Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

 

Reklama