Jezioro Garbicz (Wielicko, Wielkie)


Jezioro Garbicz leży na dnie glacjalnej rynny i przylega do południowej części wsi o tej samej nazwie, do której można dojechać skręcając na południowy – wschód z trasy E 30 (krajowa „dwójka”) w Boczowie. Akwen ma kształt silnie wydłużonego „rogala” zorientowanego w kierunku NW – SE. Brzegi jeziora w zdecydowanej większości tworzy stroma krawędź. Skłony pobrzeża wschodniego porośnięte są wąskim pasem lasu mieszanego z wieloma starymi okazami drzew. Przeciwny brzeg posiada jedynie wąski pas olch, trzebionych przez nowych właścicieli przybrzeżnych terenów dla lepszego widoku na zbiornik.

Dalej po obu stronach akwenu rozciągają się pola uprawne, w dużej mierze ugorowane, przechodzące w kierunku południowym w zwarte zespoły lasów sosnowych z udziałem świerka. W części południowo – wschodniej zastępują je piękne buczyny porastające zbocza stromych jarów. Obecnie jezioro nie posiada żadnego większego dopływu. Jeszcze niedawno do jego południowo – wschodniego krańca poprzez przepust na śródleśnej drodze uchodził płytki kanał z pobliskiego małego jeziora Pniewy (PZW Okręg w Zielonej Górze). Ostatnio nie prowadził on niemal w ogóle wody, co spowodowane jest suszą hydrologiczną w regionie. Niedawno przepust na tym cieku zawalił się, a dziurę zasypano.

Woda, jeśli w ogóle się zbierze, jedynie się tędy przesącza. W południowej części brzegu zachodniego do jeziora uchodzi krótki rów prowadzący nieco wody z wysięków u stóp jednego z pobliskich pięknych wzgórz. Opisywany zbiornik jest zupełnie pozbawiony odpływu. J. Garbicz jest czwartym pod względem głębokości akwenem powiatu sulęcińskiego. W jego misie znajdują się trzy niemal równorzędne głęboczki z największym - 21 ,7 m w części środkowej. Dno schodzi w głąb bardzo gwałtownie, a począwszy od izobaty 15 m wyraźnie łagodniej. Odstępstwem od tej reguły są okolice dawnego dopływu z jeziora Pniewy. Tutaj wytworzył się stożek napływowy wypłycając wyraźnie zbiornik w tym miejscu i tworząc dogodne warunki do rozwoju łąk podwodnych z rogatkiem jako dominantem. Tworzące je hydrofity w tzw. procesie biologicznego odwapniania wód wytrącają intensywnie w tym miejscu węglan wapnia, który odkłada się na dnie tworząc białe pokłady osadów typu gytia, które w przyszłości utworzą pokłady kredy pojeziornej.

Jezioro Garbicz cechuje bardzo duża przezroczystość wody sięgająca 5 – 6 m. Pozwala to na rozwój roślinności podwodnej do głębokości ok. 8 m. Najgłębiej docierają ramienice potwierdzając swoją obecnością wysoką jakość jego wód. Użytkownikiem rybackim akwenu od 2002 roku jest PZW Okręg w Zielonej Górze i od tego czasu zaczęły się jego regularne zarybienia. J. Garbicz słynie z dużego okonia, grubej płoci, wzdręgi i lina, kilkukilogramowego leszcza. Pospolity i duży jest tu szczupak oraz dzięki zarybieniom węgorz, a także karp. Występuje także sielawa. W 2002 roku wprowadzono do zbiornika niewielkie ilości suma, a w 2004 roku introdukowano sieję. Do jeziora można dojechać wyłącznie w okolice dzikiego kąpieliska przy krańcu północno - wschodnim, gdyż sąsiadujące z akwenem tereny do samych brzegów, łącznie z drogami niestety zostały „bezrefleksyjnie” sprzedane.

Uwaga! Druga i trzecia nazwa j. Garbicz - „Wielicko”, „Wielkie” może mylić, gdyż stosunkowo niedaleko, w kierunku południowo – zachodnim na rzece Pliszce znajduje się J. Gądkowskie Duże o identycznych nazwach pobocznych.

'Tekst pochodzi z przewodnika MIĘDZY WARTĄ A PLISZKĄ' i wraz z planem batymetrycznym ma za zadanie promocję powiatu sulęcińskiego'.



Jezioro Garbicz (Wielicko, Wielkie) opis łowiska:

Akwen: Jezioro Garbicz »
GPS: N 52o 18' 8" E 14o 59' 58"
Położenie: Województwo: Lubuskie » Powiat: Sulęcin » Gmina: Torzym
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Zielona Góra » (zobacz porozumienia Okręg PZW Zielona Góra 2024r »)
Regulamin połowu:Na łowisku obowiązuje Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb Okręgu Zielona Góra
Noclegi w pobliżu: Torzym - meteor
Tagi łowiska: LUBUSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Zielona Góra

 

4.5
Oceń
(22 głosów)

Jezioro Garbicz (Wielicko, Wielkie) mapa:



- opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy