Staw Sielpia - Konecki Świętokrzyskie

udostępnij: 

Staw Sielpia to miejsce, w którym znajdziesz wszelkie informacje o łowiskach występujących na tym akwenie, jak także dane pogodowe, rekordy ryb, forum czy zdjęcia. Zobacz Staw Sielpia Konecki Świętokrzyskie i dowiedz się jakie ryby możesz tam złowić. Jeśli należysz do to w tym miejscu znajdziesz wszelkie niezbędne informacje, które pozwolą lepiej poznać Ci Staw Sielpia. Zapraszamy również do udzielania się na Staw Sielpia forum.

Położenie Województwo Świętokrzyskie » Powiat Konecki
Właściciel Okręgi / Woda PZW » Okręg PZW Kielce (zobacz porozumienia Okręg PZW Kielce 2024r)
Dominujące ryby: SandaczLeszczKarpJaźAmur
Staw Sielpia - Konecki Świętokrzyskie |  forum, pogoda - wedkuje.pl, ID: 2540

Prognoza pogody dla Staw Sielpia

Piątek
29-03
Sobota
30-03
Niedziela
31-03
Poniedziałek
01-04
Wtorek
02-04
Środa
03-04
Czwartek
04-04
pogodaopady deszczuduże zachmurzenieduże zachmurzenieopady deszczuopady deszczuopady deszczuopady deszczu
temp. oC (min/max)6/169/2213/2211/228/126/137/15
wiatr (km/h)23.5421.8226.8631.1824.7723.0830.71
zachmurzenie62%57%100%88%100%52%86%
opady (mm/h)1.36000.110.740.630.45
ciśnienie(hPa)100710071002998100310131014

Sielpia - mapa:

Opinie i komentarze użytkowników (9)

Psametych (2009-05-31 17:08:)
0
Dodam, że dominującymi gatunkami na tym łowisku są płocie i leszcze, sporo jest też uklejki. Najczęściej łapie się leszcze w granicach 35-45 cm, choć trafiają się i ładniejsze sztuki. Niestety zbiornik zamieszkuje też w niezliczonej ilości sumik karłowaty i w przypadku łowienia na robaczki (białe czy czerwone) jest on prawdziwym utrapieniem dla wędkarza. Ponadto zbiornik jest na znacznym obszarze bardzo płytki (zapiaszczony), co wyklucza dużą część linii brzegowej z potencjalnych miejscówek do wędkowania (niestety proces ten z roku na rok postępuje). Najlepiej łapać więc z wysp: mniejszej z każdej strony(uwaga na występującą kępami roślinność wodną) oraz większej z naciskiem na stronę zachodnią - w kierunku jazu, wiosną popularne wśród miejscowych wędkarzy są tzw. starorzecza - dojazd od strony pola namiotowego. Ponadto najlepsze wyniki na białej rybie osiągniemy na odcinkach głębokiej wody (do 2 m :) ), o których słów kilka niżej. Co do spinningu to można złapać ładnego sandacza, którego populacja wydaje się być zadowalająca, ładnego szczupaka (ale sporadycznie i niestety coraz rzadziej), okonia - trafiają się ładne garbusy, a także (pojedyncze przypadki) suma wiślanego oraz pstrąga . Najlepsze miejsca do połapania na spinning to pas tzw. głębokiej wody od strony płyt betonowych (przy drodze asfaltowej (powiatówka nr 728) prowadzącej do wyjazdu na krajówkę Kielce - Łódź oraz okolice mola (niestety z tego co pamiętam obecnie z mola nie można wędkować. Przy czym rozwiązaniem problemu jest fakt, że na zbiorniku można wędkować ze środków pływających). Na koniec uwaga - zbiornik jest znaną w okolicy (i nie tylko) atrakcją turystyczną, co wiąże się z bogatą bazą noclegowo - gastronomiczną, ale jednocześnie od czerwca do połowy września praktycznie uniemożliwia spokojne połapanie w dzień a czasami i w nocy (masa wczasowiczów, kajaków, rowerków wodnych, dyskoteki). (dotyczy łowiska: Zalew Sielpia)
dawids214 (2010-08-27 13:57:)
0

Dodam, że dominującymi gatunkami na tym łowisku są płocie i leszcze, sporo jest też uklejki. Najczęściej łapie się leszcze w granicach 35-45 cm, choć trafiają się i ładniejsze sztuki. Niestety zbiornik zamieszkuje też w niezliczonej ilości sumik karłowaty i w przypadku łowienia na robaczki (białe czy czerwone) jest on prawdziwym utrapieniem dla wędkarza. Ponadto zbiornik jest na znacznym obszarze bardzo płytki (zapiaszczony), co wyklucza dużą część linii brzegowej z potencjalnych miejscówek do wędkowania (niestety proces ten z roku na rok postępuje). Najlepiej łapać więc z wysp: mniejszej z każdej strony(uwaga na występującą kępami roślinność wodną) oraz większej z naciskiem na stronę zachodnią - w kierunku jazu, wiosną popularne wśród miejscowych wędkarzy są tzw. starorzecza - dojazd od strony pola namiotowego. Ponadto najlepsze wyniki na białej rybie osiągniemy na odcinkach głębokiej wody (do 2 m :) ), o których słów kilka niżej. Co do spinningu to można złapać ładnego sandacza, którego populacja wydaje się być zadowalająca, ładnego szczupaka (ale sporadycznie i niestety coraz rzadziej), okonia - trafiają się ładne garbusy, a także (pojedyncze przypadki) suma wiślanego oraz pstrąga . Najlepsze miejsca do połapania na spinning to pas tzw. głębokiej wody od strony płyt betonowych (przy drodze asfaltowej (powiatówka nr 728) prowadzącej do wyjazdu na krajówkę Kielce - Łódź oraz okolice mola (niestety z tego co pamiętam obecnie z mola nie można wędkować. Przy czym rozwiązaniem problemu jest fakt, że na zbiorniku można wędkować ze środków pływających). Na koniec uwaga - zbiornik jest znaną w okolicy (i nie tylko) atrakcją turystyczną, co wiąże się z bogatą bazą noclegowo - gastronomiczną, ale jednocześnie od czerwca do połowy września praktycznie uniemożliwia spokojne połapanie w dzień a czasami i w nocy (masa wczasowiczów, kajaków, rowerków wodnych, dyskoteki). [2009-05-31 17:08]

(dotyczy łowiska: Zalew Sielpia)
WojMatt (2010-11-23 23:25:)
0
A w tym roku nici z jesiennych połowów, zapraszam do obejrzenia fotek w mojej galerii dotyczących tego łowiska a w zasadzie jego opłakanego stanu na listopad 2010r.
(dotyczy łowiska: Zalew Sielpia)
WojMatt (2010-11-23 23:35:)
0
Co z Sielpią?

(2008-11-05)

PYTANIE:

 Witam Panie Burmistrzu,

 Już od prawie 20 lat nie jestem mieszkańcem Końskich, sentyment jednak pozostał, dlatego interesuję się rozwojem regionu oraz miasta. Przeczytałem, już jakiś czas temu, z zainteresowaniem strategię opartą na analizie SWOT, w której jednym z szans na rozwój został wskazany obszar turystyki. W związku z powyższym proponowałbym zwrócić uwagę na oczyszczenie zbiornika w Sielpi. Jest to największe i najbardziej popularne miejsce wypoczynku w regionie, niestety jest kilka bolączek tego miejsca, chyba najważniejsza to stan wody i samego zbiornika. Od lat woda i dno jest coraz bardziej zamulana, brudna i nie zachęcająca do kąpieli. Powoduje to odwrót od wypoczynku w tej miejscowości. Jednakże jednorazowe oczyszczenie i pogłębienie zbiornika jest  działaniem interwencyjnym, które jest "leczeniem objawowym" a nie leczeniem przyczyn.
Przyczyna problemu to zbyt szybki nurt rzeki Czarnej, z moich informacji historycznych wynika, że przed laty na rzece było kilka progów wodnych, które powodowały spowolnienie nurtu. Bodajże w kilku miejscach na rzece są jeszcze pozostałości po progach wodnych.
 Przywrócenie takich stopni, przygotowanie nawet mniejszych zbiorników wodnych, byłoby ze wszech miar przydatne. Pomijam fakt samego oczyszczenia wody w zbiorniku w Sielpi ale również rozwój lokalnych obszarów wiejskich - potencjał na agroturystykę wokół mniejszych
 zbiorników powstałych przy progach - możliwość wykorzystania środków z UE na rozwój obszarów wiejskich,  potencjał na utworzenie małych elektrowni wodnych - dyrektywy UE wymuszają coraz większy udział produkcji energii ze źródeł odnawialnych a dodatkowo patrząc na ostatnie kryzysy energetyczne powinno spowodować zainteresowanie inwestycyjne np. ZEORK we współfinansowaniu takich przedsięwzięć, dla gminy jest możliwość wykorzystania współpracy w ramach ustawy o finansowaniu w ramach partnerstwa publiczno - prywatnego. Kolejny plus to uzyskanie w ramach regionu stabilizacji p/powodziowej oraz utrzymywanie zasobów wody pitnej - zasoby te w kraju są zagrożone. Opracowanie, które traktuje o problemach wody w kraju to Projekt Narodowej Strategii Gospodarowania Wodami 2030 (z uwzględnieniem etapu 2015).
Jest to projekt długofalowy ale powodujący wiele plusów dla regionu i jestem przekonany, że warto się nad nim pochylić.

Serdecznie pozdrawiam
Darek Dzwonnik


ODPOWIEDŹ:  

ImageBardzo dziękuję za uwagi dotyczące Sielpi, w znacznej części je podzielam. Niestety, zadania, jakie Pan przed nami rysuje są bardzo trudne. W 2003 r. decyzją wojewody świętokrzyskiego wszczęto procedurę odebrania Sielpi gminie Końskie i ostateczna, prawomocna decyzja MSWiA z 2007 r. przywróciła zalew we władanie skarbu państwa, pozostawiając nam jedynie jazy. Dla gminy byłoby to dobrze, gdyby tak bogaty właściciel zechciał sfinansować i wykonać niezbędne nie tylko Pana zdaniem prace. Niestety, ten właściciel ma wiele innych obowiązków i Sielpia nie jest dla niego aż tak ważna. Natomiast gminie n i e  w o l n o  wydawać własnych pieniędzy na nie swoje zadania.
Jednak nie załamujemy rąk i robimy to, co można. W tym roku gmina odbudowała jaz dolny na Sielpi ( 800 m. poniżej zalewu ) kosztem ok. 1,2 mln zł, zabezpieczając w ten sposób jaz główny. Zaprojektowaliśmy zespół elektrowni wodnych na obydwu jazach i przygotowujemy aplikację o środki zewnętrzne na jego budowę. W ramach przygotowywanej przebudowy drogi 728 doprowadziliśmy do kompletnego przeglądu jazu głównego ( opartego na moście
drogowym ) i mamy nadzieję na ujęcie niezbędnych prac  w projekcie, który znalazł się na liście indykatywnej Pr. Oper. Rozwoju Polski Wschodniej.
Dla samego zbiornika najważniejsze jest odmulenie, ale musi być poprzedzone budową tzw. "łapacza rumoszu" na wejściu Czarnej do zbiornika. Hydrolodzy, którzy pracowali dla nas przy planie miejscowym zagospodarowania Sielpi twierdzą, że to powinno wystarczyć, bo rzeka w przeszłości między Janowem a Sielpią pogłębiła koryto i meandruje, nie powinna więc nieść więcej namułów. Ale tych akurat prac gmina wykonać nie może - byłoby to niezgodne z prawem. Próbujemy więc przekonywać i szukamy sojuszników w przekonywaniu przedstawicieli skarbu państwa, że jest to potrzebne i celowe.
                                               

Dziękuję za cenne uwagi i pozdrawiam 
Krzysztof Obratański

(dotyczy łowiska: Zalew Sielpia)
Conquistador (2011-03-14 14:42:)
0
jako ze w okolicy nie ma za bardzo zbiorników wodnych więc Sielpia to takie miejsce 'z braku laku' - zarowno sam zbiornik - nudny i melancholijny, jak i miejsce w ktorym sie znajduje - ryczące dyskoteki, marne osrodki i cała rzesza 'lokalnych głupków' ktora ciagnie do tego wszystkiego jak mucha do g**. (dotyczy łowiska: Zalew Sielpia)
u?ytkownik101047 (2012-02-11 20:01:)
0
dokładnie tak jak kolega wyżej napisał przez większość ludzi z mojego otoczenia tak jest właśnie postrzegana Sielpia, szkoda bo faktycznie mogło by być to super łowisko (dotyczy łowiska: Zalew Sielpia)
zbigniew-soltys (2012-05-25 23:26:)
0
Mnie zbiornik zaporowy w Sielpi właściwie nie interesuje ze wzgledu na bardzo dużą ilość, bardzo hałaśliwych wczasowiczów.Natomiast interesuje mnie jako wędkarza rzeka Czarna powyżej zbiornika ze względu na ryby łosiosiowate i inne drapieżniki. Chciałbym też dowiedzieć się o pogłowiu ryb na Czarnej poniżej zbiornika zaporowego. (dotyczy łowiska: Zalew Sielpia)
ewenementatrniex (2016-11-12 22:36:)
0
gdzie tam w tym syfie sandacz jest (dotyczy łowiska: Zalew Sielpia)
igrekaero (2017-04-27 20:17:)
0
Witam kolegów, Jak wygląda sytuacja na Sielpi? Był ktoś? Jakieś efekty? (dotyczy łowiska: Zalew Sielpia)

skomentuj ten akwen